-
Očekivanja da bi priljev „turističkih“ deviza ove godine mogao biti znatno manji, uz stalnu potražnju korporativnih klijenata zbog inozemnih obaveza i dalje će vršiti pritisak na slabljenje domaće valute. Pored toga, neki analitičari kao razlog za slabljenje kune nalaze u trenutnoj političkoj nestabilnosti koja je nastala nakon ostavke Ive Sanadera
Europska središnja banka ostavila je kamatnu stopu na euro nepromijenjenom, na 1,00 posto, čime je ostavljena mogućnost njezinog daljnjeg rezanja. Predsjednik Europske središnje banke Jean-Claude Trichet je izjavio kako u potpunosti podržava izjave američkih dužnosnika koji tvrde da je jak dolar u interesu gospodarstva SAD-a. Trichet se osvrnuo i na inicijativu Kine i Rusije za uvođenje nove globalne valute, te je izjavio kako tu ulogu američkog dolara za sada ne treba mijenjati. To je bio signal investitorima da krenu kupovati „zelenu valutu“, zbog čega je euro u odnosu na dolar pao ispod 1,40.
Nestabilnost na svjetskim burzama je također išla u prilog američkom dolaru, kojeg investitori smatraju manje rizičnom investicijom. Indeks povjerenja investitora u euro zoni pao je, suprotno očekivanjima investitora, po prvi put u zadnja tri mjeseca. Stanje na tržištu rada u euro zoni i SAD-u se dodatno pogoršalo. Stopa nezaposlenosti u euro zoni je tijekom svibnja povećana sa 9,2 na 9,5 posto. U SAD-u je tijekom lipnja posao izgubilo 467 tisuća Amerikanaca, čime je stopa nezaposlenosti porasla sa 9,4 na 9,5 posto.
Na domaćem tržištu tijekom prošlog tjedna trgovalo se oko tečaja 7,28. Krajem tjedna došlo je do povećane potražnje za eurima zbog čega je kuna oslabila u odnosu na euro do 7,34. U odnosu na američki dolar, kunom se trgovalo unutar raspona 5,14 – 5,26. Očekivanja da bi priljev „turističkih“ deviza ove godine mogao biti znatno manji, uz stalnu potražnju korporativnih klijenata zbog inozemnih obaveza i dalje će vršiti pritisak na slabljenje domaće valute. Pored toga, neki analitičari kao razlog za slabljenje kune nalaze u trenutnoj političkoj nestabilnosti koja je nastala nakon ostavke Ive Sanadera. S obzirom da su iz HNB-a već nekoliko puta izjavili da je njihov prioritet stabilan tečaj i niska inflacija, nekih dramatičnih pomaka u tečaju ipak ne bi smjelo biti.