• Leasing je nastao u SAD-u 60-tih godina i to na inicijativu bogatih i uspješnih kompanija, uglavnom u branšama gdje je napredak tehnologije bio izuzetno brz. Nove tehnologije su stalno izlazile na tržište, trebalo je intenzivno pratiti što se na tržištu opreme događa, konstantno educirati ljude na održavanju i isto tako dogovarati financijske aranžmane za nabavu iste.




Kada bi radili listu TOP 10 najčešćih pitanja, leasing bi sigurno bio na samom vrhu liste.

Što je leasing?

Leasing je oblik najma i iako posebno nije zakonski reguliran, u praksi se sadržajno razvio kao prepoznatljiv ugovor.

Leasing je nastao u SAD-u 60-tih godina i to na inicijativu bogatih i uspješnih kompanija, uglavnom u branšama gdje je napredak tehnologije bio izuzetno brz. Nove tehnologije su stalno izlazile na tržište, trebalo je intenzivno pratiti što se na tržištu opreme događa, konstantno educirati ljude na održavanju i isto tako dogovarati financijske aranžmane za nabavu iste. Proizvođači opreme su tada reagirali i ponudili opciju najma opreme, gdje su se sami obvezali voditi brigu da kompanija-korisnik uvijek posjeduje najnoviju tehnologiju, preuzeli su na sebe održavanje i financiranje. Za uzvrat, kompanija-korisnik plaćala bi fiksnu naknadu za navedenu uslugu tj. najam opreme. Iako ovakav način vjerojatno nije bio financijski najpovoljniji, rješavao je korisniku mnogo glavobolja.

I kakve sad to veze ima sa situacijom u Hrvatskoj? Ima utoliko što Hrvati vole dobar standard a banke vole uglavnom visokoprofitabilna i sigurna ulaganja, pa je tu često teže naći zajednički jezik. Naročito kad se radi o imovini manje vrijednosti kao što su automobili ili manje brodice. I onda su u pohod krenule leasing kompanije.

Naime, kod klasičnog bankarskog kreditiranja postavlja se pitanje osiguranja naplate kredita i najčešće se rješava hipotekom. Kod leasinga je cijela stvar jednostavnija jer je predmet leasinga u vlasništvu leasing kompanije i u slučaju problema sa otplatom duga korisnik predmeta u leasingu mora taj predmet vratiti vlasniku. Kako je cijela procedura oko leasinga samim time manje zahtjevna, puno Hrvata danas vozi dobre automobile. Eto, zato volimo leasing!

Drugi mogući razlog za simpatiju je što se u ugovoru o leasingu u pravilu ne navodi kamatna stopa, pa se time dodatno ne opterećujemo. To ne znači da se kamata ne obračunava. Zatražite od leasing kuće da vam uz probni izračun naknade daju i otplatni plan. Razlika između ukupnog iznosa otplate(bez PDV-a) i vrijednosti predmeta (bez PDV-a) čini ukupni iznos kamate, koji još treba uvećati za naknadu koja se plaća prilikom odobrenja leasinga.