-
Industrijska proizvodnja u eurozoni je u ožujku zabilježila pad na mjesečnoj razini od 2,0 posto te na godišnjoj razini od ogromnih 20,2 posto. Objava bruto društvenog proizvoda za euro zonu je potvrdila prisutnost recesije.
Protekli tjedan prošao je u znaku oporavka američkog dolara. On je u odnosu na euro ojačao sa razine od 1,37 na 1,34. Objava indeksa potrošačkih cijena u SAD-u tijekom mjeseca travnja pokazala je da američkom gospodarstvu ne prijeti opasnost od deflacije. Potrošačke cijene su na mjesečnoj razini stagnirale, dok su na godišnjoj razini zabilježile pad od 0,7 posto. Kada se izuzmu volatilne cijene energenata i hrane, tada su potrošačke cijene zabilježile na godišnjoj razini rast od 1,9 posto. Podatak o kretanju industrijske proizvodnje u SAD-u također je pružio potporu američkoj valuti. Industrijska proizvodnja je tijekom travnja pala za 0,5 posto, što je njen najmanji pad od srpnja mjeseca prošle godine. Trgovanje američkom valutom se i dalje bazira na želji investitora za preuzimanjem rizika. Dok vlada velika opreznost američki dolar će jačati, odnosno kada se investitori okrenu rizičnijim investicijama, recimo u dionice, dolar će slabiti.
Industrijska proizvodnja u eurozoni je u ožujku zabilježila pad na mjesečnoj razini od 2,0 posto, te na godišnjoj razini od ogromnih 20,2 posto. Objava bruto društvenog proizvoda za euro zonu je potvrdila prisutnost recesije. BDP je u eurozoni tijekom prvog kvartala smanjen na godišnjoj razini za 4,6 posto. U usporedbi s posljednjim kvartalom prošle godine, BDP euro zone je tijekom prvog kvartala ove godine pao za 2,5 posto, što je najoštriji pad u posljednjih 13 godina. BDP Njemačke, koja je najveće gospodarstvo euro zone, je tijekom prvog kvartala ove godine pao na godišnjoj razini za 6,9 posto. Na vrijednost eura negativno se odrazila izjava g. Webera, člana savjeta Europske središnje banke, koji je rekao da su očekivanja investitora o kraju krize u euro zoni preoptimistična.
Jačanje hrvatske kune je tijekom prošlog tjedna zaustavljeno. Kuna je u odnosu na euro dosegla razinu od 7,35, no sredinom tjedna uslijed povećane potražnje banaka za eurima kuna je oslabila do razine od 7,38. U odnosu na američki dolar kuna je bila relativno stabilna te se kretala oko tečaja 5,40.