Ako nam je cilj otplatiti sva dugovanja, umjesto da postavimo samo jedan cilj – otplata, možemo si postaviti godišnje ciljeve – primjerice, prvi može biti otplata 10% duga do određenog datuma za godinu dana


Život na kredit, odnosno život iznad vlastitih mogućnosti, svakodnevnica je brojnih građana naše države. Na kredit se uzimaju auti, stanovi, ali i svakodnevne potrepštine “zahvaljujući” kreditnim karticama. Konstantno zaduženje nešto je s čim se veliki broj ljudi uči živjeti, no mnogi bi svakako radije uživali u financijskoj neovisnosti. Često kada se i donesu odluke o promjenama u životu kako bi se dostigao taj cilj, s vremenom izblijedi početna motivacija, a ona je ključna u dosezanju financijske neovisnosti.

Motivacija za poboljšanje financijske situacije za svakog je drugačija – to može biti rođenje djeteta, strah od ponavljanja neke neugodne situacije iz prošlosti, želja za promjenom načina života ili bilo što drugo. No, sama motivacija često nije dovoljno jaka, a pomaci prema velikom cilju su presitni da bi se znatnije osjetili, pa je pametno postaviti i „mini“ ciljeve kako bi se dostigao onaj veliki. To zapravo znači da treba rastaviti put ka cilju na puno manjih dionica i kraj svake označiti, kako bismo mogli pratiti napredak i uvijek ispočetka imati novi, relativno lako dosezivi mali cilj ispred nas koji će nas uvijek ispočetka motivirati. Kako će izgledati ti „mini“ ciljevi, ovisi o svakome od nas, jer tu nema pravila na koji način ih odrediti i za svakoga je nešto drugo poticajno s obzirom na osobnu situaciju.

Primjerice, to može izgledati  ovako – ako nam je cilj otplatiti sva dugovanja, umjesto da postavimo samo jedan cilj – otplata, možemo si postaviti godišnje ciljeve – primjerice, prvi može biti otplata 10% duga do određenog datuma za godinu dana. Godišnji cilj može se potom podijeliti i na mjesečne ciljeve – primjerice, platiti 100 kuna više od mjesečne rate.

Ili možda želite uštedjeti nešto novaca – za izvanredne slučajeve ili za mirovinu.  Fond za izvanredne slučajeve je nešto što bi svaka obitelj i pojedinac trebali imati. Često se predlaže da taj „crni“ fond bude u visini troškova života za 3 - 6 mjeseci. Toliko novca nije lako uštedjeti, pa umjesto da se fokusirate na krajnji cilj, možete postaviti manji cilj – primjerice, za šest mjeseci uštedjeti iznos potreban za troškove života za mjesec dana (za što ćete trebati izdvojiti oko 10% mjesečnih prihoda).

Bez obzira o kakvom se financijskom cilju radi, princip je uvijek sličan, ovisno o tome što vas u životu motivira, odredite manje ciljeve koje, realno gledajući, možete ostvariti u određenom periodu i fokusirajte se na njih, a ne gubeći veliki cilj iz vidokruga. Iako može zvučati kao floskula, životna činjenica je bila, i ostat će, da se do velikih stvari dolazi malim koracima. Financijska neovisnost (osim u slučaju naglog bogaćenja na lotu ili sl.) nije iznimka od tog pravila.