Od migrene obolijevaju svi, ali žene više od muškaraca. Najčešća je kod osoba srednjih godina. Može se javljati nekoliko puta mjesečno ili rjeđe. Migrenu izazivaju stanja koja su često uzrokom i drugih zdravstvenih problema
Od kada postoji čovjek, postoje i glavobolje. Odmah na početku treba razjasniti jednu važnu stvar, a ta je da mozak sam po sebi ne boli, jer nema živčanih receptora za bol. Glavni organ koji organizira i sinkronizira kompletno umno i tjelesno stanje ne zna što je vlastita bol. On raspoznaje sve boli u organizmu, ali je sam pošteđen boli. Možda je to tako jer kad bi on osjećao bol, pitanje je da li bi mogao dirigirati orkestrom koji nazivamo život.
No, što je onda uzrok glavobolja?
Na prvom mjestu kao uzrok glavobolje je problem cirkulacije u unutrašnjosti koštanog svoda i prostora gdje je smješten mozak.
Potom su za nastajanje glavobolja odgovorni upalni neuralgični problemi, pritisci u lubanji koji nastaju prilikom nastajanja i povećanja mase tumora te simptomatski uzroci.
U okviru današnje diskusije o glavoboljama obratit ćemo pozornost na jednu učestalu glavobolju koja pripada grupi cirkulatornih problema. To je migrena.
No, što je u stvari migrena?
To je vrsta glavobolje koju uzrokuju povremeni problemi u cirkulaciji u krvnim žilama koji se nalaze u gornjoj polovici glave. Najčešće ova pojava nastaje u jednoj polovici glave. Uz glavobolju javljaju se i mučnine i problemi s vidom. Ono što je karakteristično za migrenu je i stanje koje u većini slučajeva prethodi migreni i naziva se aura. Pacijenti s migrenama znaju da ta aura traje od nekoliko minuta do jednog sata. Najčešće se manifestira bljeskovima u očima te ponekad s problemima kretanja i govora. Prema vrstama aure migrene se dijele na one bez aure, s aurom i s produženom aurom.
Od migrene obolijevaju svi, ali žene više od muškaraca. Najčešća je kod osoba srednjih godina. Može se javljati nekoliko puta mjesečno ili rjeđe.
Migrenu izazivaju stanja koja su često uzrokom i drugih zdravstvenih problema, a to su stres, pojačani tjelesni napad, mjesečnica, alergijske reakcije, smanjeni unos tekućine, meteorološke promjene te pojedina hrana (sir, čokolada, konzervansi, alkohol).
Kod same migrene postoji i problem s povraćanjem, osjetljivošću na svjetlost, jače zvukove i mirise.
Kod liječenja migrene, bolje rečeno smanjivanja jakosti pojava treba koristiti više metoda. I ovdje važi pravilo da svaka oboljela osoba treba poduzeti sama određene mjere kao što je promjena načina života s manje stresa i naprezanja, treba piti više tekućine, lagana tjelovježba i slično. Vaš liječnik će odlučiti koju terapiju trebate uzimati. Tu se prije svega radi o analgeticima (lijekovima koji smanjuju bolove). Upozoravam pacijente da sami ne određuju doze i vrstu analgetika jer može doći do velikih problema.
Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na [email protected]