Osobe koje se bave težim tjelesnim radom znojenjem gube veću količinu mangana, pa je kod njih preporučeno da hranom u većoj količini nadomjeste gubitak mangana
Selen je mineral koji se nalazi u zemlji i koji ima važnu ulogu u metabolizmu organizma. Čovjek ga unosi vodom i hranom. Kod normalnog stanja organizma putem hrane i vode se unose dovoljne količine selena. Osnovna uloga selena je da se nalazi u grupi antioksidansa. Selen se nalazi u hrani i to u govedini, peradi, orasima, ribi te u žitaricama. Kod određenih bolesti, a posebice probavnog sustava (Cronhova bolest) i kod svih onih stanja koja smanjuju resorpciju hranjivih elemenata u crijevima, imunodeficijentnim bolestima, može doći do smanjenja razine selena u organizmu.
Osim antioksidativne uloge u organizmu, selen pomaže i pravilan rad štitnjače, a koristan je i u imunološkom sustavu.
U svijetu postoji niz istraživanja o funkciji selena, potrebnoj dozi i terapiji selenom. Općeniti je stav da je normalna prehrana sasvim dostatna za dovoljnu količinu selena u organizmu. Smatra se da je kod svih probavnih kroničnih oboljenja potrebno vidjeti i količinu selena u organizmu te na vrijeme reagirati s dodatkom selena u terapiji. Navodno, nakon nastalih problema, uzimanje dodatnog selena znatno teže može pomoći. Ima dosta teorija o dodatnim ulogama selena u organizmu, ali iste još nisu u potpunosti dokazane.
Mangan spada također u minerale koji su potrebni organizmu u manjim količinama, ali isto tako mogu prouzročiti oboljenja i slabiju funkciju organizma, ako ga nema u dovoljnim količinama.
Glavna uloga mangana je borba protiv slobodnih radikala, odnosno i on spada u antioksidanse.
Pored toga, mangan ima važnu ulogu u reguliranju razine šećera u krvi, rastu kostiju, metabolizmu proteina, radu štitnjače. Važan je čimbenik u stvaranju spolnih hormona, pa samim time i kompletnog rada reproduktivnih organa. Navodno pomaže i u izlučivanju teških metala iz organizma. (Kada govorimo o teškim metalima, i pored dobre zakonske regulative, na tržištu se nalaze proizvodi koji sadrže teške metale, a ima ih i u nekim vodama koje se koriste za piće i poljoprivedu.)
Mangana posebice ima u cjelovitim žitaricama te malinama, ananasu, orasima, grahoricama, zelenoj salati i heljdi.
Osobe koje se bave težim tjelesnim radom znojenjem gube veću količinu mangana, pa je kod njih preporučeno da navedenom hranom u većoj količini nadomjeste gubitak mangana. Jasno, i tada probavni sustav treba normalno funkcionirati.
Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na [email protected]