Ako se nezgoda dogodi u zemlji koja ima veće osigurane svote od onih upisanih u polici osiguranja, osiguratelj kod kojega je sklopljen ugovor o obveznom osiguranju od automobilske odgovornosti jamči i plaća eventualne štete do iznosa osiguranih svota koje su propisane u propisima zemlje u kojoj se nezgoda dogodila.

 

Naš čitatelj E.Y. sklopio je s osigurateljem X ugovor o (obveznom)osiguranju od automobilske odgovornosti dana 5.travnja 2013.g. Pošto namjerava vozilom putovati po zemljama Europske unije, pregledao je dokumentaciju i utvrdio da ima u polici osiguranja ugovorene osigurane svote koje su na dan sklapanja ugovora o osiguranju bile obvezne, a koje su znatno niže od onih koje se navode u novom Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim osiguranjima u prometu.


Interesira ga, ako nekome u nekoj od tih zemalja prouzroči štetu, koje će se osigurane svote primijeniti na njegov slučaj i do kojeg iznosa će odgovarati njegov osiguratelj, odnosno, bi li bilo pametno izmijeniti svote upisane u polici i uskladiti ih s novim minimalnim svotama, makar i uz plaćanje dopunske premije.


Osnove za bilo kakav strah nema. Naime, prema čl. 26.st.1. Zakona o osiguranju (Narodne novine br. 151/2005) primjenjuju se one minimalne osigurane svote koje su važeće na dan štetnog događaja. Dakle, primijenit će se osigurana svota od 42,750.000,00 kuna za štete na osobama (smrt, ozljede osoba) po jednom štetnom događaju, odnosno 8,550.000,00 kuna za štete na stvarima (oštećenje ili uništenje stvari ) po jednom štetnom događaju.


Dakle, nove,veće, osigurane svote primjenjuju se zakonskim automatizmom, Nije potrebno nikakvo mijenjanje postojećih ugovora o osiguranju, odnosno, ispravljanje osigurane svote upisane u policu osiguranja, a niti plaćanje dodatne premije osiguranja.


Drugo, i da nije došlo do promjena i povećanja minimalnih osiguranih svota, prema odredbi gore citiranog Zakona o obveznim osiguranjima u prometu, kad se vozilom putuje u zemlju članicu sustava zelene karte (a njezine članice su, pored još nekih drugih država  i  sve zemlje članice EU), osigurateljno pokriće se prilagođava zakonskim propisima zemlje u koju se ulazi vozilom. Prema tome, ako se nezgoda dogodi u zemlji koja ima veće osigurane svote od onih upisanih u polici osiguranja, osiguratelj kod kojega je sklopljen ugovor o obveznom osiguranju od automobilske odgovornosti jamči i plaća eventualne štete do iznosa osiguranih svota koje su propisane u propisima zemlje u kojoj se nezgoda dogodila.