Mogu li stranci otvoriti slastičarnicu u Republici Hrvatskoj sami ili moraju imati partnera? Mora li poduzeće koje ima proizvodnju sladoleda u slastičarnici imati zaposlenu osobu sa slastičarskom školom ili postoje ostali uvjeti?


Odgovara: Anđelo Petretić, dipl. iur.

Stranci, kao i državljani Republike Hrvatske, mogu otvoriti trgovačko društvo ili obrt za obavljanje svih djelatnosti osim zakonom zabranjenih djelatnosti, pa u sve i s tim mogu otvoriti i slastičarnicu koja spada u ugostiteljsku djelatnost.

Za otvaranje trgovačkog društva , treba se obratiti Trgovačkom sudu prema mjestu sjedišta trgovačkog društva, a za osnivanje obrta obratite se nadležnom tijelu  tj. Uredu državne uprave pri županiji, Službi za gospodarstvo i to prema mjestu prebivališta ili prema sjedištu obrta.
Stranac može osnovati trgovačko društvo  bez partnera , tj. strano trgovačko društvo ili sa partnerom, pa je to mješovito trgovačko društvo.

Ako se  odlučite za otvaranje  obrta ugostiteljske djelatnosti, uvjeti za otvaranje obrta su propisani sukladno odredbama članka 3. Zakona o obrtu (Narodne novine RH, br. 49/03-pročišćeni tekst), tj. fizička osoba može obavljati obrt ako ispunjava slijedeće uvjete i to:

1. da joj pravomoćnom sudskom presudom, rješenjem o prekršaju, odlukom Suda časti  i nije izrečena sigurnosna ili zaštitna mjera zabrane obavljanja djelatnosti dok ta mjera traje.

2. da ima pravo korištenja prostorom ako je to potrebno za obavljanje obrta.

Nadležno tijelo Službe za gospodarstvo prema  mjestu prebivališta  ili prema sjedištu obrta, traži da se prijavi za upis obrta u obrtni registar priloži i presliku osobne iskaznice, JMBG, i OIB, odnosno presliku vize iz putovnice.

Uvjeti za strance su propisani  posebnim zakonom i to Zakonom o strancima (Narodne novine RH, br. 79/07, Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o strancima (Narodne novine RH, br.36/09), te Pravilnikom o suglasnosti o postupku izdavanja poslovne dozvole strancima ( Narodne novine RH, od 2009. godine).

Sukladno odredbama članka 43. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima, stranac podnosi zahtjev za izdavanje poslovne dozvole Policijskoj upravi odnosno Policijskoj postaji  prema sjedištu trgovačkog društva ili prema sjedištu obrta u Republici Hrvatskoj.

Prvi uvjet iz točke 1., odnosi se na nadležno tijelo Službe za gospodarstvo, pa isto rješava po službenoj dužnosti.

Drugi uvjet iz točke 2.,  koji se odnosi  na pravo korištenja poslovnog prostora , propisano je Zakonom o prostornom uređenju i gradnji ( Narodne novine RH, br. 76/07).

Za izdavanje rješenja za obavljanje djelatnosti  sukladno Zakonu o prostornom uređenju i gradnji , a ovisno o veličini građevine i je li građevina izgrađena temeljem akta  kojega se može graditi, odnosno bez toga akta, pa se razlikuju 4 načina temeljem kojih se može izdati rješenje o udovoljavanju minimalno tehničkim uvjetima, poradi obavljanja tražene djelatnosti i to:   

1. Građevina izgrađena temeljem rješenja o uvjetima građenja, čija bruto površina ne prelazi 400,00 m2, a:

- priloženo je konačno rješenje o uvjetima građenja i :
- potvrda nadležnog tijela o dostavi završnog izvješća nadležnog inženjera;

2. Izgrađenoj temeljem potvrde glavnog projekta (ostale građevine, osim građevina izgrađenih temeljem rješenja o uvjetima građenja i građevinske dozvole, te jednostavnih građevina izgrađenih bez akta nadležnog  tijela) i to ako je uz zahtjev priložena.

- konačna uporabna dozvola:

3. Izgrađenoj temeljem građevinske dozvole (koju izdaje Ministarstvo) ako je uz zahtjev priložena :

- konačna uporabna dozvola;

4. Izgrađenoj temeljem rješenja o izvedenom stanju (zgrade do 400,00 m2, izgrađene bez rješenja o uvjetima građenja , odnosno drugog propisanog akta nadležnog tijela) ako je uz zahtjev priloženo:

- konačno rješenje o izvedenom stanju.

Stručna sprema za obavljanje vezanih i povlaštenih obrta, propisana je Pravilnikom o vezanim i povlaštenim obrtima i načinu izdavanja povlastica (Narodne novine RH, br. 42/08).

Ako fizička osoba ne ispunjava poseban uvjet stručne osposobljenosti, odgovarajuće srednje stručne spreme ili položenog majstorskog ispita, može vezani obrt obavljati ako na tim poslovima zaposli radnika, s punim radnim vremenom, koji udovoljava ovim uvjetima.

Što se tiče dijela Vašeg pitanja koje se odnosi na proizvodnju sladoleda u slastičarnici, a u svezi  stručne spreme spomenutim Pravilnikom o vezanim i povlaštenim obrtima je propisana škola slastičara u trogodišnjem trajanju, a za slastičarnice u kojima se pripremaju i uslužuju slastce je propisana trogodišnja škola u zvanju slastičara i majstorski ispit za slastičara, te ako ne posjedujete spremu možete zaposliti radnika koji udovoljava tom uvjetu.

Minimalni uvjeti koje moraju ispunjavati ugostiteljski objekti , propisani su Pravilnikom o razvrstavanju i minimalnim uvjetima ugostiteljskih objekata iz skupine „RESTORANI“, BAROVI“,“CATERING OBJEKTI“ i „OBJEKTI JEDNOSTAVNIH USLUGA“ (Narodne novin RH, br. 82/07).

Sukladno odredbama članka 8. istog Pravilnika, ugostiteljski objekti moraju ispunjavati minimalne uvjete i to: minimalne uvjete za vrstu ugostiteljskog objekta i opće minimalne uvjete, sukladno ovom Pravilniku.

Jednako tako odredbom stavka 2. istog članka i istog Pravilnika, propisano je da ugostiteljski objekti iz skupine „RESTORANI“,  „BAROVI „, i CATERING OBJEKTI“, te „OBJEKTI JEDNOSTAVNIH BRZIH USLUGA „ iz skupine „OBJEKTI JEDNOSTAVNIH USLUGA“, ako je u zgradi, mogu odgovarajuće odstupiti od minimalnih uvjeta, ako su smješteni u zgradi  kao povijesno-kulturni objekti odnosno u zaštitnoj spomeničkoj cjelini i to uz prethodno pribavljene dozvole sukladno propisima o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.

Propisane tiskanice, možete podignuti kod nadležnog Ureda državne uprave, Službe za gospodarstvo prema sjedištu obrta ili sjedištu trgovačkog društva.