Imam pravo na osobnog asistenta na 8 sati, što je odobreno od strane Ministarstva, a moja invalidnost iznosi 80%. Mogu li prijaviti sina na radno mjesto asistenta ili na radno mjesto kućne pomoćnice?

O pravu na uslugu osobne asistencije Hrvatski zavod za socijalni rad odlučuje rješenjem.

Osobna asistencija je socijalna usluga kojom se osigurava pomoć i podrška osobi s invaliditetom u aktivnostima koje ne može izvoditi sama radi vrste i stupnja invaliditeta, a koje su joj svakodnevno potrebne u kući i izvan kuće te pomoć i podrška u komunikaciji i primanju informacija, a u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu, zaštite i osiguravanja ljudskih prava osobe s invaliditetom, kao i ostvarivanja ravnopravnosti s drugima.

Osobni asistent mora biti punoljetna, zdravstveno sposobna osoba koja ima završen program obrazovanja odraslih (osposobljavanja) za osobnog asistenta i:

  • najmanje razinu obrazovanja 4.1 ili 4.2 Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (u daljnjem tekstu: HKO) ili
  • najmanje razinu obrazovanja 1 HKO-a i završen program za stjecanje odgovarajuće kvalifikacije ili skupova ishoda učenja za zanimanje njegovatelj.

Iznimno, osobni asistent može biti osoba koja ne ispunjava uvjet završenog programa obrazovanja odraslih (osposobljavanja) za osobnog asistenta sukladno prethodno navedenom, ako je do dana stupanja na snagu Zakona o osobnoj asistenciji završila edukaciju za osobnog asistenta u trajanju od najmanje deset sati i ispunjava ostale uvjete za osobnog asistenta propisane Zakonom o asistenciji.

Osobni asistent ne može pružati uslugu osobne asistencije svom članu obitelji, osim kada na području pružanja usluge nije moguće zaposliti osobnog asistenta ili ako to zahtijeva korisnik zbog specifičnih uvjeta pružanja usluge i potreba korisnika, ako to nije u suprotnosti s interesima korisnika.

Dakle, važno je napomenuti da pravo na osobnog asistenta ne znači da vaš sin može biti prijavljen na radno mjesto asistenta ili kućne pomoćnice bez dodatnih kvalifikacija i procesa.

Osobni asistent je specijalno obučena osoba koja pruža usluge osobne asistencije osobi s invaliditetom. Ako želite da vaš sin radi kao osobni asistent, on mora proći odgovarajuće obrazovanje i uspostaviti status osobnog asistenta.

Kućna pomoćnica također zahtijeva određene kvalifikacije i obuku te postupak prijave na radno mjesto. Osobe (radnici) mogu obavljati poslove kao što su npr. peglanje, pranje, čišćenje, kuhanje, uređenje okućnice i ostale poslove koji su potrebni u jednom kućanstvu, ali i poslove kućepazitelja, održavatelja imanja te poslove vozača, vrtlara i druge slične poslove po nalogu druge fizičke osobe.

Poslodavac fizička osoba obvezna je s osobom koja radi u kućanstvu sklopiti ugovor o radu jer su zadovoljeni uvjeti iz Zakona o radu: poslodavac daje posao, a osoba obavlja dogovoreni posao.

Ugovor se sklapa u pisanom obliku, a ako nije sklopljen u pisanom obliku tada je poslodavac dužan radniku izdati potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu.

S obzirom da je u slučaju zapošljavanja fizičke osobe potrebno istu prijaviti na potrebna osiguranja, isplaćivati plaću, voditi evidenciju radnog vremena i dr., uputno je dodatno se konzultirati s knjigovodstvom koje to može odraditi i pružiti dodatnu potrebnu podršku. Dakle, u slučaju zapošljavanja kućne pomoćnice radilo bi se o radnom odnosu, a ne o pravu na osobnu asistenciju.

Preporučujemo da se obratite nadležnim institucijama ili udrugama koje pružaju usluge osobne asistencije za više informacija i detalje o mogućnostima i procesu prijave i obrazovanja za Vašega sina. Također, možete posjetiti relevantne web stranice Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike kako biste dobili točne informacije.