03.05.2001.
Na zapadu ništa novo
I opet je euro propustio šansu da napreduje nakon što su se stvorili i tehnički uvjeti za rast. Podaci o američkom nacionalnom bruto proizvodu za prvi kvartal pokazali su da je gospodarstvo SAD raslo po stopi 2% što je mnogo bolje od onoga što je tržište očekivalo. Stoga je dolar snažno napredovao, dobivši više od 1,5% na vrijednosti samo u jednom danu. Dugački vikend u Europi samo je pospješio rast eura jer su mnogi zatvorili svoje duge euro pozicije spremajući se na četverodnevni odmor. S obzirom da Amerikanci nemaju praznike, nisu željeli ostaviti svoje naloge na milost i nemilost američkih "igrača". Naime, u uvjetima male likvidnosti na tržištu, veliki igrači "obilaze tržište" i "skupljaju" ostavljene naloge. Sada se euro kreće oko razine 89 američkih centi i neće biti lako opet prijeći razinu 90 centi, odnosno napasti razinu iznad 91 centa kada bi se stvari za euro znatno popravile. Naprotiv, sada se tržište opet okrenulo prema razinama ispod 88 centi ispod kojih euro može samo padati prema novim rekordno niskim tečajevima. Ipak, mnogi strahuju od intervencije Europske centralne banke (prošle je godine bila i zajednička intervencija G7 na razini 87,50 centi). Ovaj je strah opravdan posebice jer slab euro generira inflaciju (uvezena inflacija), a posljednji podaci govore da je inflacija unutar Eurolanda u porastu i daleko od ciljane inflacije na razini 2%. Stoga je za predvidjeti da će euro ostati zatvoren u opsegu 87,50-90,50 centi još neko vrijeme. Isuviše raznih čimbenika utječe na kretanje tečajeva da bi bilo lako pogoditi što će se dogoditi u slijedećih mjesec dana. Svejedno, euro je na toliko niskoj razini, da je to, s obzirom na stanje u gospodarstvu zemalja Europske zajednice, u najmanju ruku nezasluženo. Zato treba očekivati oporavak eura tijekom ljeta, i još više prema kraju godine. Prognoze o euru iznad "parity-ja" prije kraja ove godine ostaju i dalje. Za sada, treba pomno motriti razine iznad 91 centa i ispod 87 centi koje će pokazati kratkoročni trend.
Švicarski franak prema američkom dolaru kreće se oko razine 1,70 franaka. Opseg oko te razine uglavnom je 4 centima. U odnosu na euro, frank se kreće u opsegu 1,5250-1,5450 već duže vremena. Ukoliko izađe iz tog opsega, to bi trebalo biti na gornju stranu, odnosno, franak bi trebao izgubiti na vrijednosti.
Britanska funta jest valuta iza koje stoji iznenađujuće jako gospodarstvo. Posljednji objavljeni podaci iznenandili su analitičare, a i Britance. Funta u posljednjih mjesec dana vrijedi 1,42-145 dolara, ali će se ovaj tečaj korigirati prema razini 1,50 dolara za funtu. U odnosu na euro, funta je i dalje zarobljena u opsegu 61-63 penija i nikako da iz tog opsega izađe.
Japanski jen, prema predviđanjima, i dalje je na putu nizbrdo. Niti novi premijer, Koizumi, za kojeg smatraju da je reformist, nije donio mnogo dobroga jenu. Nakon što je za ministra financija postavio 79-godišnjaka, tržište je reagiralo novom rasprodajom jena. Kraj ove godine jen bi mogao dočekati na razini oko 140 za 1 dolar.
Australski i novozelandski dolar kratkoročno su se oporavili pa je tako "australac" u posljednje vrijeme iznad razine 50 američkih centi dok se novozelandski imenjak malo udaljio od razine 40 američkih centi. Kanadski dolar imao je trenutke slabosti, ali sada jača što će ostati trend.
Hrvatska kuna, prema očekivanjima i dalje jača. Prošlog tjedna vidjeli smo intervenciju Hrvatske narodne banke koja je pokušala zaustaviti jačanje kune, ali bezuspješno. HNB bi morala voditi mnogo aktivniju politiku i ukloniti neke paradokse hrvatskog tržišta ukoliko želi stabilnu kunu. Ovako, kuna će biti sve jača, političari nezadovoljni, a gospodarstvo će se suočiti s nepremostivim preprekama. Korist će, kao i u posljednjih sedam godina, izvući jedino uvoznici.