Što su to nagradne igre?
Prema Zakonu o priređivanju igara na sreću i nagradnih igara, nagradne igre su one igre koje radi promidžbe svojih proizvoda i usluga priređuju trgovačka društva te druge pravne i fizičke osobe poduzetnici, pri čemu se priređivač obvezuje izvučenim dobitnicima podijeliti nagrade u robi ili uslugama, a da se pritom od sudionika ne zahtijeva posebna uplata za sudjelovanje u igri.
Iako postoji velika sličnost sa igrama na sreću, radi se o dvije potpuno odvojene kategorije. Poduzetnici u Hrvatskoj ne smiju organizirati igre na sreću, već je to prema važećim propisima dopušteno isključivo Hrvatskoj lutriji. Izuzetak su neprofitne organizacije sa sjedištem u RH koje prema navedenom zakonu mogu priređivati lutrijske igre na sreću (tombolu i jednostavnu lutriju) radi prikupljanja sredstava za obavljanje svoje djelatnosti, ali samo jednom godišnje i u jednom izvlačenju. Tim osobama je dopušteno jednom godišnje organizirati i klađenje, ukoliko se bave organiziranjem sportskih natjecanja. Vratimo se nagradnim igrama.
Tko smije priređivati nagradne igre?
Pravo na priređivanje nagradnih igara nemaju svi poduzetnici, već samo oni koji na taj način mogu promovirati svoje proizvode ili usluge. Pritom je bitno da svoju djelatnost obavljaju samostalno, trajno i sa svrhom ostvarivanja dobiti, dohotka, prihoda ili drugih gospodarski procjenjivih koristi u skladu sa Zakonom o porezu na dobit i Zakonom o porezu na dohodak.
Dakle, nagradne igre mogu organizirati poduzetnici u smislu promidžbe svojeg poslovanja, uz uvjet da njihova djelatnost opravdava takav način reklame.
Uvjeti koje treba zadovoljiti
Organizacija nagradne igre mora biti u funkciji nositelja znaka tvrtke, njegova znaka ili tvrtke, njegova proizvoda ili usluge za koju se želi pospješiti prodaja ili uporaba. Bitno je da pravo sudjelovanja imaju svi potrošači pod jednakim uvjetima i da sudjelovanje u nagradnoj igri nije uvjetovano posebnom uplatom za sudjelovanje.
Nagradni fond treba biti unaprijed utvrđen i objavljen. Iako je osnovna ideja u promociji vlastitih proizvoda i usluga, nije zabranjeno u fond nagrada uključiti proizvode i usluge koje poduzetnik ne prodaje. Ograničenje postoji utoliko što nagrada ne smije biti u novcu. Time nije zabranjeno da se kao nagrada dodjeljuje određena vrijednost (iskazana u novcu) koju dobitnik može potrošiti putem potrošačke kartice.
Vrijednost nagradnog fonda ograničena je na najviše 1.000.000,00 kuna po nagradnoj igri.
Pravila igre
Da bi se nagradna igra mogla prirediti, organizator mora donijeti pravila igre po kojima će se ona provesti. Pravila se podnose Ministarstvu financija na davanje suglasnosti. Prije podnošenja treba uplatiti naknadu Hrvatskom Crvenom križu u visini 5% od vrijednosti nagradnog fonda i potvrdu o uplati priložiti uz Pravila.
Pravila trebaju sadržavati: 1. Naziv, adresu sjedišta i matični broj priređivača, 2. svrhu priređivanja nagradne igre (n.i.), 3. vrijeme trajanja n.i., 4. fond nagrada, te iskazanu pojedinačnu vrijednost svake nagrade, 5. uvjete za sudjelovanje, 6. postupak priređivanja i provođenja nagradne igre, 7. način objave rezultata n.i., 8. rok za podizanje nagrada, 9. način na koji sudionici n.i. dobivaju nagrade ako su ispunili uvjete propisane pravilima i 10. nadležnost suda u slučaju spora između priređivača i sudionika.
Pravila nagradne igre ne mogu se mijenjati nakon što je nagradna igra započela.
Na kraju igre, ukoliko ostane nepodijeljenih nagrada u vrijednosti većoj od 5.000,00 kuna, priređivač je dužan nagrade prodati na javnoj dražbi, a novce dobivene na dražbi uplatiti u Državni proračun.
Oporezivanje nagradnih igara
Već smo spomenuli obvezu uplate naknade Hrvatskom Crvenom križu u visini 5% vrijednosti nagradnog fonda, pri čemu se vrijednost nagradnog fonda utvrđuje prema tržišnim vrijednostima i uključuje PDV. Tržišnom vrijednosti smatraju se maloprodajne cijene koje vrijede u trenutku podnošenja Zahtijeva za izdavanje suglasnosti Ministarstvu financija.
Oporezivanje dobitnika nagrade
U Hrvatskoj se ne plaća porez na dohodak od nagrada dobivenih u nagradnoj igri. To znaći da dobitnik nagrade ne mora platiti porez.
Oporezivanje priređivača nagradne igre
Podijeljene nagrade smatraju se u potpunosti porezno priznatim troškom, no potrebno je obračunati i uplatiti PDV. Porezno priznavanje troška uvjetovano je dobivanjem Suglasnosti Ministarstva financija.
Za kraj
Uz igre na sreću i nagradne igre postoje i razna natjecanja znanja (kvizovi). S obzirom da se u njima do nagrade ne dolazi srećom već znanjem, kvizovi i slična natjecanja nemaju tretman kao nagradne igre i igre na sreću, te za njihovo organiziranje nije potrebno tražiti suglasnost Ministarstva financija.
I na kraju, ako smatrate da je tema ovog broja promašena jer „nikad ništa niste dobili“, sjetite se one narodne: „tko nema sreće u kartama, ima u ljubavi!“.