Ministar financija Zdravko Marić najavio je da se planira smanjenje poreznog opterećenja. Najočigledniji scenarij se čini smanjenje stope PDV-a za 1%

 

 

Osokoljen dobrim trendovima koje pokazuje proračun, odnosno povijesnim suficitom od čak 2,8 milijardi kuna, ministar financija Zdravko Marić najavio je da neće doći do povećane rastrošnosti nego se planira novo smanjenje poreznog opterećenja. Nije došlo do precizne najave u kojim područjima možemo očekivati reforme, no najavljeno je 59 mjera u 11 područja reformi s istaknutim ciljevima jačanja konkurentnosti gospodarstva, povezivanja obrazovanja s tržištem rada i održivosti javnih financija.

 

Ministar je naglasio da će do ljetne stanke biti osmišljen i prezentiran cijeli paket poreznih reformi, a najesen bi se nastojalo reformu prihvatiti na Saboru kako bi stupio na snagu prvog dana iduće godine. Dakle, ponovno možemo očekivati paniku u zadnjim danima godine i razne prilagodbe programa za nove uvjete poslovanja te „mali milion“ seminara.

 

Vjerojatno neće doći do značajnih promjena u porezu na dohodak jer je isti izvor prihoda za jedinice lokalne samouprave koje bi se na taj način dodatno oslabile te porezu na dobit, koji je već značajno smanjen za najveći broj malih tvrtki. Stručnjaci pretežito zazivaju reforme u području doprinosa na plaću zaposlenih, kao i korekcije najviše stope PDV-a. Uostalom, viša stopa PDV-a uvedena je kao krizna mjera i za očekivati je da se u ne kriznim vremenima smanji. Međutim, takva reforma je i „skupa“ pa smanjenje za 1% odnosi 1,8 mil. kn prihoda proračuna, a pitanje je hoće li to imati efekta na smanjenje troškova građana ili će samo poduzetnici korigirati maržu, odnosno povećati zarade. Nije zanemariv niti efekt stranaca koji upravo u vrijeme turističke sezone značajno doprinose punjenju proračuna zahvaljujući visokoj stopi PDV-a te se na taj način porezni teret prebacuje na inozemstvo.

 

Rasterećenje troškova rada bila bi dobrodošla reforma, ali ista je također vrlo upitna budući da je najveća stavka doprinos za zdravstvo koje ionako proizvodi ogromne gubitke pa bi smanjenje tih namjenskih prihoda samo značilo širenje jame bez dna.

 

Najočigledniji scenarij se ipak u konačnici čini smanjenje stope PDV-a za 1%.

 

Kako god, očekuje nas ponovno stresna godina i još jedna reforma u nizu što doprinosi poreznoj nestabilnosti. Opet, složit ćemo se da je svako smanjenje poreznih nameta dobrodošlo i ostaje nam sačekati ljeto kako bismo mogli na miru prokomentirati najavljene poteze.