-
Zvuči pomalo kontradiktorno, ali stabiliziranje situacije u najvećem svjetskom gospodarstvu bi prema mišljenju analitičara moglo dovesti do oporavka globalne ekonomije. S tim oporavkom vratila se i povećana želja investitora za rizičnijim ulaganjima.
Europska središnja banka je na prošlotjednoj sjednici spustila kamatnu stopu na euro na rekordno niskih 1,00 posto. Taj potez ESB nije rezultirao padom vrijednosti eura, već je on zbog sve veće sklonosti investitora ka rizičnijim ulaganjima ojačao u odnosu na dolar i jen. Zajednička europska valuta je u odnosu na američki dolar ojačala sa 1,3250 na 1,3650, dok je u odnosu na japanski jen rast bio sa 132,00 na 134,50. Pored toga što je spustila kamatnu stopu na euro, Europska središnja banka je najavila kupovinu državnih i korporativnih obveznica, koje se u velikom broju slučajeva koriste za financiranje hipotekarnih kredita. Prošli tjedan bila je održana i sjednica Središnje banke Engleske, koja je ostavila kamatnu stopu na funtu na dosadašnjoj razini od 0,50 posto.
Rast eura bio je potaknut vrlo dobrim gospodarskim pokazateljima iz SAD. Zvuči pomalo kontradiktorno, ali stabiliziranje situacije u najvećem svjetskom gospodarstvu bi prema mišljenju analitičara moglo dovesti do oporavka globalne ekonomije. S tim oporavkom vratila se i povećana želja investitora za rizičnijim ulaganjima. U takvoj situaciji najveći gubitnici su američki dolar i japanski jen, koji su do sada slovili kao „sigurna utočišta“. Dobitnici su valute koje se povezuju uz povećanu potražnjom za robama, kao što su australski dolar, kanadski dolar, te norveška i švedska kruna. Investitori nisu burnije reagirali na rezultate stres testa vodećih američkih banaka, kojim se došlo do podatka da im je za izbjegavanje opasnosti od moguće nelikvidnosti potrebno dodatnih 75 milijardi dolara svježeg kapitala.
Hrvatska kuna je tijekom prošlog tjedna nastavila trend jačanja u odnosu na euro. Domaća valuta je s razine od 7,41 ojačala do 7,36 na euro, odnosu na dolar sa 5,58 na 5,40. Jačanje domaće valute odrazilo se i na cijenu švicarskog franka koji je u odnosu na kunu pao sa 4,91 na 4,88, dok se u odnosu na euro kretao unutar raspona 1,5050 do 1,5100.