Cilj poziva je razvoj malog i srednjeg poduzetništva te razvoj novih kompetencija i stvaranje novih radnih mjesta.


Nedavno je otvoren jedan od natječaja iz paketa Poduzetnički impuls za 2015. i to „Izgradnja proizvodnih kapaciteta MSP i ula­ganje u opremu“. Budžet nat­ječaja iznosi  760 milijuna kuna, a otvoren je do iskorištenja svih sredstava.

Prijavitelji moraju biti prav­ne ili fizičke osobe koje su mi­kro, malo ili srednje poduzeće.

Prihvatljive aktivnosti su slje­deće: 
- Ulaganje u materijalnu imo­vinu (regionalna potpora) -prip­rema i krčenje zemljišta; trošak gradnje, rekonstrukcije, moder­nizacije zgrada, poslovnih prostorija, drugih objekata i njihovog neposrednog okoliša, komunalni doprinos, vodni i energetski priključci, trošak uporabne doz­vole, nabava i montaža novih strojeva, opreme, alata, radnih vozila te s njima povezani troš­kovi aktiviranja, transporta, mon­taže i stavljanja u pogon, ulaganja u mjere energetske učinkovitosti, nabava mjernih uređaja povezanih s projektom, troškovi informatičko-komunikacijskih i audio/video rješe­nja, zakup postrojenja i strojeva ako zakup ima oblik financij­skog leasinga. 
- Ulaganje u nematerijalnu imovinu (regionalna potpora) - nabava patenata, autorskih pra­va, znanja ili drugih vrsta inte­lektualnog vlasništva

Savjetodavne usluge koje pružaju vanjski konzultanti - usluga upravljanja projektom, provedbe javne nabave za pot­rebe projekta, izrade natječajne (javna nabava) i provedbene do­kumentacije (npr. izvedbeni pro­jekt), revizija za verifikaciju tro­škova projekta.
 
Sudjelovanje na sajmovima - najam, uređivanje i vođenje štan­da pri sudjelovanju podu­zet­nika na određenom sajmu ili izložbi.
 
- Usavršavanje - troškovi pre­davača, putni troškovi, troškovi materijala i potrošne robe pre­davača i polaznika, amortizacija alata i opreme, troškovi smještaja za polaznike (osobe s invali­ditetom), troškovi savjetodavnih usluga povezanih s usavršava­njem, troškovi osoblja polaznika usavršavanja i opći neizravni troškovi (administrativni troš­kovi, najam, režije).
 
Najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti pojedinom projektu iznosi 1,5 milijuna kuna, a ukupna državna potpora ne može prijeći prag od 15 milijuna kuna.

Regionalne potpore dodjeljuju se za početno ulaganje ili po­četno ulaganje u korist nove eko­nomske djelatnosti u iznosu 35% za srednje poduzetnike i 45% za mikro i male po­du­zet­nike.
 
Sve ostale potpore moraju biti izravno povezane s regio­nalnom potporom. Savjetodav­ne usluge potiču se u iznosu do 50% prihvatljivih troškova, dok maksimalni iznos potpore ne može prijeći prag od 2 milijuna kuna po poduzetniku i projektu. Potpore za sudjelovanje na sajmovima potiču se u iznosu do 50% prihvatljivih troškova dok iznos potpore ne može prijeći prag od milijun kuna. Potpore za usavršavanje daju se u iznosu do 60% opravdanih troškova (sre­d­nja poduzeća), odnosno 70% opravdanih troškova (ako se radi o usavršavanju radnika s invaliditetom ili radnika u ne­povoljnom položaju ili malim i mikro poduzetnicima). Potpora ne može prijeći prag od 2 milijuna kuna.

Prijava na natječaj zahtijeva duži period pripreme, ali sva­kako preporučamo poduzetnicima koji planiraju značajnija ulaganja da pokušaju dobiti bes­povratna sredstva i tako uštede na samoj investiciji!