13.05.2015.
Natječaj za ulaganje u proizvodnu tehnologiju

U ovom članku dotaknut ćemo se još jednog natječaja koji je objavilo Ministarstvo poduzetništva i obrta iz programa Europskog fonda za regionalni razvoj, a odnosi se na bespovratna sredstva za ulaganje u proizvodnu tehnologiju malih i srednjih poduzetnika (MSP). Budžet natječaja iznosi 357.200.000 kuna i otvoren je do iskorištenja svih sredstava.
Prijavitelji moraju biti pravne ili fizičke osobe koje su mikro, malo ili srednje poduzeće. Najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti pojedinom projektu iznosi 500.000 kuna. Ukupna potpora ne može prijeći prag od 5.000.000 kuna.
Programom se potiče ulaganje u:
- materijalnu imovinu: nabava novih strojeva, opreme, alata, radnih vozila te s njima povezani troškovi aktiviranja, transporta i stavljanja u pogon, ako ih u pogon stavlja dobavljač; troškovi montaže opreme i strojeva također su prihvatljivi ako su prikazani na istom računu s nabavljenom opremom; ulaganja u mjere energetske učinkovitosti, nabava mjernih uređaja, troškovi informatičko-komunikacijskih i audio/video rješenja (hardware i software) te zakup materijalne imovine ako zakup postrojenja i strojeva ima oblik financijskog leasinga.
- nematerijalnu imovinu: nabava patenata, autorskih prava, znanja ili drugih vrsta intelektualnog vlasništva.
Potiču se i savjetodavne usluge koje pružaju vanjski konzultanti, sudjelovanje na sajmovima te usavršavanje, i to pod uvjetom da su izravno vezani za projekt ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu.
Regionalne potpore (ulaganje u materijalnu i nematerijalnu imovinu) dodijeljuju se za početno ulaganje ili početno ulaganje u korist nove ekonomske djelatnosti, a intenzitet potpore iznosi 35% za srednje poduzetnike i 45% za mikro i male poduzetnike.
Intenzitet potpore za savjetodavne usluge ne može prelaziti 50%prihvatljivih troškova, a maksimalni iznos potpore ne može prijeći prag od 2.000.000 kuna po poduzetniku po projektu.
Potpore za sudjelovanje na sajmovima potiču se s do 50% prihvatljivih troškova, a maksimalni iznos potpore ne može prijeći prag od 1.000.000 kuna.
Intenzitet potpore za usavršavanje iznosi 60%opravdanih troškova, odnosno 70%opravdanih troškova ako se usavršavanje provodi za radnike s invaliditetom ili radnike u nepovoljnom položaju, za mala i mikro poduzeća 70%opravdanih troškova, a maksimalni iznos potpore ne može prijeći prag od 2.000.000 kuna.
Poduzetnici i obrtnici mogu se dodatno informirati o ovom natječaju na web stranicama Ministarstva poduzetništva i obrta.
Izdvojeni članci
Poslovni svijet
Zašto vaša vizija ne dopire do tima?
Stalno ponavljate iste stvari, ali ništa se ne mijenja? Možda vaš tim nije kriv – nego nedostatak jasnoće s vaše strane. Evo kako to promijeniti!
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku