Naš čitatelj K.L., zastupnik osiguratelja X, pita: «S obzirom na ovu zavrzlamu koja se događa oko Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i uvedenih 10% izdvajanja iz premije osiguranja od automobilske odgovornosti, a što je stupilo na snagu 1. siječnja 2009., te najavljenih povećanja premije kod osiguratelja kojega zastupam, desetak mojih osiguranika, kojima osiguranje vozila ističe iza Nove godine, zvao sam prije Nove godine i savjetovao im da sklope osiguranje i plate premiju osiguranja, kako bi izbjegli povećanje premije , što su oni i prihvatili . Police sam izdao i u policama je naveden početak osiguranja prema stvarnoj skadenci, dakle iza stupanja na snagu odredbe Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. No, u društvu su mi rekli da ću morati tražiti da nadoplate 10% premije, ako Društvo bude prisiljeno od 1. siječnja plaćati taj doprinos HZZO-u …».
Pita se: je li takvo stajalište njegovog osiguratelja osnovano? S obzirom da naš čitatelj nije osamljen i da su i drugi zastupnici radili isto, često puta i na nagovor i uz suglasnost svojih osiguratelja, vrijedi vidjeti kako stvari stoje. U čl. 138. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju stoji: «Prihode iz čl. 53. ovoga Zakona društva za osiguranje obračunavaju i izdvajaju na ugovore o osiguranju od automobilske odgovornosti sklopljene od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.»
Kako je Zakon stupio na snagu 1. siječnja 2009. (čl. 146. Zakona), navedena odredba znači da će osiguratelji obračunavati i izdvajati 10% od premije na ugovore koje sklope od 1. siječnja 2009. To se dakle ne može odnositi na ugovore sklopljene prije stupanja na snagu Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Nigdje nije zabranjeno ugovor o osiguranju sklopiti na način da početak trajanja osiguranja bude različit od datuma sklapanja ugovora o osiguranju. Naš čitatelj je napravio upravo to: sklopio je ugovor o osiguranju i odredio početak osiguranja koji je različit od datuma sklapanja ugovora. To vrijedi općenito za sve ugovore o osiguranju, a posebno za ugovore o obveznom osiguranju od automobilske odgovornosti, koji su jednogodišnji.
Sklapanjem ugovora prije 1. siječnja i određivanjem početka osiguranja iza 1. siječnja, ugovaratelj osiguranja i osiguratelj pravno ne produžuju stari ugovor, već sklapaju novi ugovor. Ti ugovori se smatraju sklopljenim prije 1. siječnja 2009. i nema uporišta tražiti da osiguratelji i za te ugovore izdvajaju HZZO-u 10% od naplaćene premije. Isti odgovor vrijedi i za ugovore o osiguranju kod kojih je plaćanje premije ugovoreno u obrocima, a obroci dospijevaju iza 1. siječnja 2009. Plaćanje dospjelog obroka premije obveza je koju ugovaratelj osiguranja izvršava temeljem ugovora koji je zaključen prije 1. siječnja 2009., dakle, ugovora koji ne podliježe izdvajanju doprinosa za HZZO. Pa ako bi se kojim slučajem i dogodilo da netko prisili osiguratelje na izdvajanje doprinosa i na ugovore koji su sklopljeni prije l. siječnja 2009., a čije djelovanje počinje iza l. siječnja, to još ne znači da bi osiguratelji mogli od ugovaratelja osiguranja tražiti naknadno plaćanje 10% od premije. Osiguratelji su profesionalci i ne bi se mogli pozivati na novu činjenicu da moraju izdvajati 10% od naplaćene premije, jer im je ta činjenica u vrijeme sklapanja ugovora bila ili morala biti poznata .
30.01.2009.
Nema straha od nadoplate premije zbog doprinosa HZZO-u
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene