Član Američke središnje banke Plosser je izjavio da je inflacija u SAD-u izmakla kontroli i da bi zbog toga FED mogao uskoro podignuti kamatu na dolar. Nedugo za njim javio se Ministar financija SAD-a Paulson koji je opet ponovio staru sintagmu da je jak dolar u interesu američke ekonomije. Budući da izjave dolaze s visokih pozicija tržište nije moglo ostati bez reakcije, te je američka valuta ubrzo ojačala u odnosu na euro. Tečaj se u jednom trenutku našao ispod razine 1,5650.
Nakon objave nekoliko podataka s tržišta nekretnina u SAD-u, koji su bili nešto lošiji nego što se na tržištu očekivalo, američki dolar je pao u odnosu na euro iznad 1,5700. Pad vrijednosti dolara bio je zaustavljen nakon što je u petak objavljen podatak o količini narudžbi za trajnim dobrima u SAD-u. Tijekom lipnja količina narudžbi je povećana za 0,8 posto, dok je tržište očekivalo pad od 0,3 posto. Podatak je potvrdio ranije iznesena razmišljanja čelnika Američke središnje banke da američko gospodarstvo neće ući u recesiju. Unatoč ovim, recimo, pozitivnim razmišljanjima još uvijek veliki broj investitora dvoji da li je američka ekonomija izašla iz financijske krize. Te dvojbe su se znatno pojačale nakon što se tržištem raširila informacija da bi Lehman Brothers Holdings mogao u trećem kvartalu otpisati dodatnih 2,5 milijarde dolara potraživanja po stambenim kreditima.
Povjerenje potrošača u Italiji je palo na najnižu razinu od kada se računa ovaj pokazatelj, točnije od 1993. godine. Potrošači su vrlo pesimistični oko sadašnje i buduće situacije u Italiji što se tiče zapošljavanja, plaće i ekonomske slike uopće. Gospodarstvo Italije je u prilično lošoj situaciji i to se vrlo vjerno reflektiralo kroz ovaj indeks. Njemačka također ulazi u dosta neizvjesno razdoblje. Ifo indeks, koji je jedan od najboljih pokazatelja „krvne slike“ najveće ekonomije euro zone, dodatno je pao u srpnju. Pad indeksa traje već četvrti mjesec zaredom, te se sada nalazi na najnižoj razini od rujna 2005. godine.
Prošli tjedan je bio objavljen zapisnik s posljednje sjednice Središnje banke Engleske. Članovi Središnje banke Engleske su opet imali trojaka gledišta oko kamatne stope na funtu. Većina, sedam njih, je bila za ostavljanje kamate na dosadašnjoj razini, jedan član je bio za rast od 25 b.p., a jedan član je bio za rezanje stope za 25 b.p. Ovakva raznolikost u stavovima je potpuno razumljiva budući da se svi lome oko problema suzbijanja inflacije i gospodarskog rasta. Inače, objavljena je prva procjena gospodarskog rasta Engleske za drugi kvartal. Na mjesečnoj razini rast iznosi 0,20 posto, odnosno na godišnjoj razini rast je 1,60 posto. Podaci su bili u potpunosti u skladu s tržišnim očekivanjima.
01.08.2008.