Dvojica najviših čelnika dvije najznačajnije središnje banke su protekli tjedan izmjenili nekoliko izjava koje su znatno pokrenule tržište. Činilo se da će nakon komentara predsjednika Američke središnje banke g. Bernankea dolar snažnije ojačati, no tržište je reagiralo suprotno, zavaljujući g. Trichetu. Pomalo neobično g. Bernanke je direkno izrekao svoje mišljenje o vrijednosti dolara. Izjavio je da slab dolar pojačava inflatorne pritiske. Investitori su nakon ove izjave pojačali očekivanja da bi FED mogao krajem godine podignuti kakamtu na dolar. Američka valuta je pored g. Bernanke podršku investitora pronašla i nakon objave podatka o manjem broju zahtjeva za naknadom za nezaposlene, te nešto višom vrijednosti indeksa gospodarske aktivnosti u uslužnom sektoru.
Europska središnja banka je na prošlotjednoj sjednici zadržala kamatnu stopu na euro na dosadašnjih 4,00 posto. Na tiskovnoj konferenciji nakon sjednice predsjednik ESB g. Trichet je izjavio da je nekoliko članova vijeća ESB bilo za podizanje kamatne stope. Mogućnost da se kamata poveća za 25 b.p. postoji, ali to još nije sasvim sigurno. Nastao je pravi preokret na tržištu, euro je nezadrživo krenuo sa 1,53 na 1,58. Inače, Eurospka središnja banka je smanjila svoje prvotme procijene rasta bruto društvenog proizvoda za 2009. godinu sa 1,8 na 1,5 posto. Inflatorna očekivanja su za ovu godinu na razini od 3,4 posto, dok se za iduću godinu očekuje pad stope inflacije na 2,4 posto.
Prošli tjedan je zasjedala Središnja baka Engleske koja je prema očekivanjima trržišta zadržala kamatnu stopu na funtu na dosadašnjih 5,0 posto, dok se britanska funta trgovala u odnosu na euro oko razine 0,79.
Podatak koji je negativno utjecao na vrijednost eura je bio onaj o maloprodaji u euro zoni. U travnju je zabilježen nastavak pada prodaje, čime se taj negatian niz protegnuo na tri mjeseca, što u svakom slučaju nije dobro za gospodarstvo euro zone, jer potrošnja u maloprodaji sudjeluje s velikim udjelom u ukupnoj ekonomskoj aktivnosti euro zone.
Dodatni udarac dolar je pretrpio krajem tjedna nakon objave podatka o zaposlenosti u SAD-u. Stopa nezaposlenosti je skočila na najvišu razinu u posljednje tri i pol godine sa 5,0 na 5,5 posto. Ujedno, to je bio najviši mjesečni porast stope nezaposlenosti u posljednje 22 godine. Ipak, da g. Bernenke ne ostane dužan g Trichetu potrudio s početkom tjedna rekavši da visoka cijena nafte itekako utječe na inflatorne pritiske u SAD-u zbog čega se ne može isljkučiti mogućnost podizanja kamatne stope krajem godine.