• Predstavnici država koje čine Eurozonu su odlučili oformiti Europski stabilizacijski fond, čijim će se sredstvima pomagati članicama Eurozone koje se nađu u financijskim problemima

Euro je pokušao napraviti preokret. Što se konkretno promijenilo od petka navečer do  ponedjeljka ujutro? Varate se ako mislite da je Grčka nekim čudom vratila svoja dugovanja i posložila javne financije. Promijenila se retorika čelnika euro zone. Povjerenik Europske komisije Olli Rehn je izjavio: „Branit ćemo euro svim mogućim sredstvima“.

Nakon što je prošli tjedan u odnosu na američki dolar dosegnuo 1,2520 (najniža razina od ožujka 2009. godine), euro se u ponedjeljak vinuo do 1,3070. No, krajem dana se euforija stišala, a vrijednost eura se vratila ispod 1,28. Predstavnici država koje čine Eurozonu su odlučili oformiti Europski stabilizacijski fond, čijim će se sredstvima pomagati članicama Eurozone koje se nađu u financijskim problemima.

Ministri financija su dogovorili krizni fond u visini od 750 milijardi eura, od čega će Europska komisija osigurati 60, članice Eurozone 440, a Međunarodni monetarni fond 250 milijardi eura. Pored toga, Europska središnja banka je izrazila spremnost za kupovanje državnih obveznica na sekundarnom tržištu s ciljem smirivanja tržišta. Britanska funta je krajem prošlog tjedna ojačala na euro do 0,85, ali nakon objave izbornih rezultata, te činjenice da bi se na novu vladu moglo pričekati neko duže vrijeme, funta je oslabila do 0,88.

Analitičari smatraju da, ukoliko nova britanska vlada ne krene u reformu javnih financija, Velikoj Britaniji prijeti pad kreditnog rejtinga, zbog čega bi funta mogla biti pod pritiskom.

U SAD-u zapošljavanje raste po najvišoj stopi u posljednje četiri godine. Tijekom travnja je otvoreno 290.000 novih radnih mjesta.

Na domaćem tržištu Ministarstvo financija je na prošlotjednoj aukciji trezorskih zapisa prikupilo 514 milijuna kuna i 100 milijuna eura, plativih u kunama. Prinos na godišnji kunski trezorac je iznosio 3,95 posto, dok je na onaj denominiran u eurima iste ročnosti ostvario prinos od 3,65 posto.
Hrvatska kuna je nakon jačanja do razine 7,2450, krajem tjedna zbog povećane međubankarske potražnje za eurima oslabila do tečaja 7,2700.