21.10.2004.
Njemačka u problemima
Jedan od srednje većih proizvođača dijelova u Njemačkoj autoindustriji bilježi ove godine 25% rast izvoza, prvenstveno zbog velike potražnje iz jugoistočne Azije. Srednje velika firma Rasmussen GmbH koja kao i većina sličnih njemačkih firmi čini onu zlatnu jezgru njemačkog gospodarstva. Takve srednje velike firme čine više od pola ukupnog bruto društvenog proizvoda. Inozemna potražnja pomogla je takvim poduzećima da ostvare veći dio svojih planova. Tako je firma Rasmussen GmbH ostvarila preko 200 milijuna eura prometa prema izvozu. Zahvaljujući tome njemačko je gospodarstvo nakon tri godine stagnacije konačno počelo rasti. No na horizontu se nazire problem. Prema mišljenju analitičara, dalekoistočne ekonomije, u prvom redu Kina, počinju posustajati u svom rastu. Javlja se strah da domaća potražnja neće moći nadoknaditi smanjenu potražnju iz Azije. Domaća potrošnja je dosta niska, zbog visoke stope nezaposlenosti i zbog nesigurnosti oko pitanja socijalne reforme u Njemačkoj.
Da je najveće gospodarstvo eurozone u velikim problemima potvrđuju nedavne izjave čelnika KarstadtQuelle (maloprodaja) i General motors Europe (auto industrija). Najavljeno je zatvaranje nekoliko tisuća radnih mjesta. U General motorsu najavljuju zatvaranje jedne petine radnih mjesta što znači da će oko 12.000 radnika ostati bez posla. Čak i čelnici najvećeg njemačkog sindikata IG Metalla su svjesni teškoća kroz koja prolazi njemačko gospodarstvo. Najveći je problem u činjenici da su njemački radnici u autoindustriji najviše plaćeni od ostalih kolega u toj branši. Sindikat nije uspio prošle godine progurati smanjivanje radnog tjedna u "istočnoj" Njemačkoj. Također su morali pristati na povećanje radnih sati bez povećanja plaće u DaimlerChrysleru i Siemensu. Članstvo u sindikatu je palo s 35%, koliko je bilo nakon ujedinjenja Njemačke na manje od 22%. Unatoč činjenici da je broj članova od 1995. do danas pao za 10% IG Metall je još uvijek najveći njemački sindikat i broji oko 2,6 milijuna članova, te ima stogodišnju tradiciju.
Njemački kancelar Gerhard Schroeder za gore navedene probleme najviše krivi menadžment komapnija, te odbija svaku pomisao da će njemačka vlada u tim slučajevima intervenirati unatoč tome što će takav razvoj situacije uvelike usporiti gospodarski rast posrnulog njemačkog gospodarstva. Njemački Ministar gospodarstva Wolfgang Clemen izjavio kako će pomoć radnicima biti limitirana. Njemačka ima velikih problema s obuzdavanjem proračunskog deficita, te zbog toga je svaka akcija i intervencija države uvelike ograničena.
Prema posljednjim podacima trgovinski suficit Njemačke se polako smanjuje. U kolovozu je drugi mjesec zaredom zabilježeno smanjenje suficita što ukazuje na moguće usporavanje globalnog gospodarskog rasta. Kako je industrijska proizvodnja u Njemačkoj u kolovozu pala duplo više nego što se očekivalo ekonomisti predviđaju znatno nižu stopu gospodarskog rasta u trećem kvartalu. Njemački rast izvoza trebao bi evidentno povećati zaposlenost i plaće, što u pravilu rezultira povećanom potrošnjom; ti signali bi se trebali najbolje vidjeti na ekonomskim podacima koji će biti objavljeni tijekom idućeg mjeseca.