Poduzetnici koji u dugotrajnoj imovini imaju plovila, zrakoplove, apartmane i kuće za odmor obvezni su sastaviti pregled podataka za pojedino sredstvo odnosno imovinu


S 01.07.2010. godine stupio je na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit (NN 80/10), a od 04.11.2010.g. na snazi je i novi Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dobit (NN 123/10) čije se odredbe odnose na prijavu poreza na dobit za 2010. godinu.


1. Isplata dobiti

Još je spomenutom promjenom Zakona utvrđeno da se dobit i predujmovi dobiti moraju isplaćivati na žiro-račun vlasnika. Proizlazi da se isplate za privatne potrebe (isplata preko debitne i kreditne kartice, fakture za privatne troškove plaćene iz sredstava poduzeća, isplate za materijalne/blagajničke troškove kojih nema) više ne mogu tretirati kao isplate dobiti ili predujma dobiti. Također se ne mogu tretirati kao pozajmice jer tada na nalogu za plaćanje treba navesti da se radi o „isplati pozajmice“. Zato, ako ste do sada tako radili, krajnje je vrijeme da stanete sa starim navikama. Drugim riječima, kada planirate isplatiti sebi kao vlasniku određeni iznos, posavjetujte se s knjigovođom po kojoj osnovi i na koji način će isplata biti napravljena.

A što s grijesima prošlosti? Način rješavanja potraživanja prema članovima društva treba se temeljiti na podmirenju (uplati) tih sredstava društvu. Ako društvo ima zadržanu ili tekuću dobit, npr. može vlasniku isplatiti dobit na žiro-račun, a vlasnik potom uplatiti društvu povrat po osnovi potraživanja. No, ovo nije savjet, samo razmišljanje.

A što ako ostane kako jest? Ima jedna nezgodna odredba Zakona o porezu na dohodak koja takve neodređene isplate, kao i privatne troškove u poslovnim knjigama, tretira kao dohodak od kapitala. Porez na dohodak od kapitala na tzv. izuzimanja za privatne potrebe vlasnika i članova obitelji obračunava se po stopi od 40% + prirez. To je više od dvostrukog poreza na dobit.
Isplata predujma dobiti može se isplaćivati u skladu s trenutno raspoloživom dobiti i stvarnim mogućnostima društva, tako da vjerovnici ne dođu u nezavidan položaj.

No, zapravo sve navedeno i nije novost iz Pravilnika, već stara vijest od promjene Zakona.

Što je novo u vezi s isplatom dobiti? Novost je da se moraju voditi evidencije:

a) Evidencija o troškovima učinjenima za privatne potrebe fizičkih osoba (izuzimanja i povlastice) koja sadrži podatke o nadnevku nastalih troškova, ime i prezime, adresu i OIB osobe kojoj su takvi troškovi podmireni, vrstu i svotu troška.

b) Evidencija o isplaćenim i podmirenim predujmovima dobitka: ime i prezime, adresa i OIB osobe kojoj je predujam isplaćen, nadnevak i svota isplaćenog predujma te nadnevak i svota podmirenog predujma. Ova će se evidencija dostaviti poreznoj upravi uz prijavu poreza na dobitak za 2010.


2. Dodatna evidencija o nekim oblicima imovine

Poduzetnici koji u dugotrajnoj imovini imaju plovila, zrakoplove, apartmane i kuće za odmor sukladno čl. 12., st. 16. Zakona o porezu na dobit, obvezni su sastaviti pregled podataka za pojedino sredstvo odnosno imovinu, u kojemu se navodi: vrsta sredstva/imovine, nabavna vrijednost, ostvareni prihod po osnovi korištenja sredstva/imovine u poreznom razdoblju, amortizacija u poreznom razdoblju, te pripadajući troškovi koji su nastali u vezi s korištenjem ove imovine u poreznom razdoblju prema vrsti troška (npr. gorivo, popravci, osiguranje i dr.). Ovaj pregled prilaže se uz prijavu poreza na dobitak za 2010.

O ovoj temi možete naći dodatne odredbe u jednom od prije objavljenih članaka na Internet stranici burza.com.hr ili www.ekonos.hr.
Ostale promjene tiču se: prijenosa poreznog gubitka, manjkova na imovini, te načina podnošenja prijave poreza na dobit za 2010. godinu i priloga poreznoj upravi. Doneseni su i novi obrasci prijave poreza na dobit za 2010. godinu.