Radnik na temelju ove isprave može kontrolirati ostvarivanje svojih prava i koristiti se institutom zaštite prava iz radnog odnosa. Ta se isprava smatra ovršnom ispravom i omogućuje radniku prisilnu naplatu potraživanja izravno s računa poslodavca.


Novi podzakonski dokument Zakona o radu - Pra­vil­nik o sadržaju obračuna plaće, nak­nade plaće ili otpremnine (NN 32/15) koji je stupio na snagu 28.03.2015. godine utvrdio je nove obrasce o obračunu ispla­ćene plaće (obrazac IP1) te ob­ra­zac obračuna neisplaćene plaće i naknade plaće (obrazac NP1). Ideja Pravilnika je da se za sve zaposlene u RH uvede jedinst­veni, unificirani obra­zac o is­plaćenoj i o neispla­će­noj plaći, naknadi plaće i ot­premnini.

Na temelju odredbi Pra­vilnika, poslodavci su obvezni najkasnije do 1. srpnja 2015. godine uskladiti svoje obra­čunske isprave s odredbama novog Pravilnika. U prijevodu, plaću za lipanj koja se isplaćuje u srpnju trebat će iskazati na obrascu IP1 odnosno neispla­ćenu plaću na obrascu NP1. U slučaju djelomično isplaćene plaće, poslodavci su obvezni izdati dvije isplatne liste. Jedna isplatna lista iskazuje podatke o plaći koja je isplaćena, dok druga isplatna lista iskazuje podatke o plaći koja po dos­pi­jeću nije isplaćena. Isto vrijedi i za isplate otpremnine.

Poslodavac je dužan u roku od 15 dana od isplate primitaka radniku uručiti obračun iz kojega je vidljivo kako je ut­vr­đeno radnikovo pravo na pla­ću, na naknadu plaće koju ostvaruje za razdoblja u kojima iz opravdanih razloga ne radi, od­nosno pravo na otpremninu. Svrha te obveze je omoguća­vanje radniku da kontrolira je li mu poslodavac pri obračunu i is­pla­ti osigurao ostvarivanje pune plaće/naknade plaće na koju ima pravo prema zakonu, ko­lektivnom ugovoru, pravilniku o radu i/ili ugovoru o radu.

Cilj novog obrasca je da radnik na temelju isprave može kon­trolirati ostvarivanje svojih prava i koristiti se institutom zaštite prava iz radnog odnosa. Ukoliko poslodavac do kraja mjeseca ne isplati plaću odnosno naknadu plaće za pret­­hodni mjesec, dužan je radniku uručiti obračun neispla­će­nog iznosa. Ta se isprava smatra ovr­šnom ispravom i omogu­ću­je radniku prisilnu naplatu po­traživanja izravno s računa poslodavca. 

Naplata ovršnih isprava o neisplaćenoj plaći, naknadi pla­će ili otpremnine ima prednost u ovršnom postupku, pa i u odnosu na pravomoćne presude ili druge ovršne isprave koje su izdali sud, porezna ti­jela ili ostali. 

Upravo se time obrazlaže uvo­đenje jedinstvenih obrazaca - da bi FINA mogla ažurno i učinkovito provoditi postupke prisilne naplate.

Mnogi su protivnici ovog poteza zbog mišljenja da je on promašen, ne uzima u obzir ra­z­ličitosti i specifičnosti u ob­ra­čunima plaća za pojedine djelat­nosti. Za radnika ovakva isprava ostaje nejasna, djeluje kao kaz­na za poslodavce koji redo­vito is­plaćuju plaće, a opet se neće riješiti gorući problem po­slo­da­vaca koji ne isplaćuju pla­će (među njima je i sama država).

Opet, budimo oprezni, jer su sukladno Zakonu o radu propisane vrlo visoke kazne za neispravno izrađen obrazac, koje se kreću od minimalno 61.000 kuna do maksimalno 100.000, i to za svakog neispravno obračunatog radnika! To su preveliki iznosi da bismo se upuštali u riskantne izmjene izgleda obrazaca, koje netko uvijek (s pravom) može proglasiti neispravnima.