24.06.2015.
Novi obveznici revizije sukladno nacrtu konačnog prijedloga Zakona o računovodstvu

Na sjednici Vlade 11.6.2015. godine usvojen je nacrt konačnog prijedloga Zakona o računovodstvu. U prethodnim člancima naveli smo neke od brojnih izmjena, a jedna od zanimljivijih iskristalizirala se u nacrtu konačnog prijedloga Zakona i tiče se obveznika revizije.
Tako obvezi revizije godišnjih financijskih izvještaja podliježu godišnji odvojeni i konsolidirani financijski izvještaji subjekata od javnog interesa te velikih i srednjih poduzetnika koji nisu subjekti od javnog interesa, poduzetnici koji su podnijeli zahtjev za uvrštenje svojih vrijednosnih papira na uređeno tržište te poduzetnici koji su sudjelovali u poslovnim spajanjima odnosno podjelama kao preuzimatelji ili novoosnovana društva. Obvezi revizije konsolidiranih financijskih izvještaja podliježu i poduzetnici koji su matična društva velikih i srednjih grupa.
Obvezi revizije podliježu i odvojeni i konsolidirani godišnji financijski izvještaji dioničkih društava te komanditnih društava i društava s ograničenom odgovornošću čiji odvojeni, odnosno konsolidirani podaci u godini koja prethodi reviziji prelaze pokazatelje u dva od sljedeća tri uvjeta:
– iznos ukupne aktive 15 milijuna kuna,
– iznos prihoda 30 milijuna kuna,
– prosječan broj radnika tijekom poslovne godine 25
Ukoliko je obveznik revizije, poduzetnik je dužan zajedno s godišnjim financijskim izvještajima izraditi i izvješće poslovodstva za koje je potrebno provesti reviziju usklađenosti s financijskim izvješćima sastavljenima za isto izvještajno razdoblje i zakonskim odredbama.
Ostaje nam vidjeti koliko će poduzetnika ući u nove kriterije i kakve će biti reakcije poslovnih udruga na izmjene Zakona.
Propisuje se i obveza revizije i izdavanja mišljenja revizora o određenim dijelovima izjave o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja, odnosno provjera revizora o zadovoljavanju propisanih informacija u izjavi o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja.
Izmjene se odnose i na samu strukturu revizorskog izvješća.
Promjena koja će vjerojatno najviše pogoditi upravo revizore je činjenica da će poduzetnik biti dužan godišnje financijske izvještaje odnosno godišnje izvješće, zajedno s revizorskim izvješćem (ako je obveznik revizije) dostaviti Financijskoj agenciji najkasnije u roku od četiri mjeseca od zadnjeg dana poslovne godine. Konsolidirane godišnje financijske izvještaje odnosno konsolidirano godišnje izvješće dužan je dostaviti najkasnije u roku od devet mjeseci od zadnjeg dana poslovne godine ako je poduzetnik dužan sastavljati konsolidirane izvještaje.
Zakon bi trebao stupiti na snagu 01.01.2016. godine.
Izdvojeni članci
Poslovni svijet
Zašto vaša vizija ne dopire do tima?
Stalno ponavljate iste stvari, ali ništa se ne mijenja? Možda vaš tim nije kriv – nego nedostatak jasnoće s vaše strane. Evo kako to promijeniti!
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku