Poslodavac mora voditi i posebnu evidenciju o osobama koje se kod poslodavca nalaze na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa.


Novi Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima objavljen je u NN 32/15 i stupio je na snagu 28.03. 2015. godine te od tog dana postoji i obveza poslodavaca da ga primijenjuju.

Značajnije novosti odnose se na obvezu da se u evidenciji o radnicima vode podaci o mje­stu rođenja (za strance i o dr­žavi), podaci o radnicima koji dodatno rade kod poduzetnika i suglasnost poslodavca kod ko­jeg su redovno zaposleni te po­daci o privremenom ustupanju radnika povezanom poslodav­cu. 

U slučaju privremenog us­tu­panja radnika u povezano društvo, poslodavac će u evidenciji morati prikazati poda­tak o mjestu rada ustupljenog radnika te državi poslovnog nastana povezanog društva uko­liko povezano društvo ima sjedište u inozemstvu.

Propisano je da poslodavac mora voditi i posebnu evidenciju o osobama koje se kod poslodavca nalaze na struč­nom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa, redovitim studentima koji kod poslodavca rade posredstvom ovlaštenih studentskih centa­ra, redovitim učenicima koji kod poslodavca pohađaju prak­tičnu nastavu i vježbe, redo­vi­tim učenicima koji kod poslodav­ca rade posredstvom ovla­štenih srednjoškolskih ustanova. 

Posebne evidencije o radni­cima ubuduće će se, umjesto 3 godine, morati čuvati 6 godina. 

Pravilnikom su navedene i odredbe o podacima o radnom vremenu pa poslodavci ubu­du­će moraju voditi i evidenciju o: 
- vremenu terenskog rada,
- vremenu nenazočnosti na poslu i to za vrijeme korištenja dnevnog, tjednog i godišnjeg odmora,
- vremenu rodiljnih i rodi­telj­skih dopusta, mirovanja rad­nog odnosa ili korištenja dru­gih prava u skladu s posebnim propisom, 
- vremenu neplaćenih do­pu­sta, 
- vremenu nenazočnosti u tijeku dnevnog rasporeda rad­nog vremena po zahtjevu radnika, 
- vremenu nenazočnosti u tijeku dnevnog radnog vremena u kojima radnik svojom krivnjom ne obavlja ugovorene poslove. 

Novost je također i to da poslodavac evidencije o radnom vremenu treba voditi i za radnike ustupljene od strane agencije za privremeno zapošljavanje, kao i nešto pojednostavljeni oblik evidencije za radnike na izdvojenom mjestu ra­da tj. za rad od kuće ili na terenu.

Evidencija o radnom vremenu vodi se za obračunsko razdoblje za isplatu plaće i mora biti ažurna najkasnije po završetku radnog dana radnika ili, ako podatak nije poznat pos­lodavcu, isti se mora upisati odmah po saznanju istoga. Za vođenje Evidencije o radnom vremenu poslodavac može za­dužiti radnika za njeno redovito vođenje i dostavljanje. 

Obrasci evidencija nisu pro­pisani, što znači da izgled evidencije možemo prilagoditi svojim potrebama, uz obvezu da u njima osiguramo sve pro­pisane podatke.