10.06.2015.
Novi Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima

Novi Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima objavljen je u NN 32/15 i stupio je na snagu 28.03. 2015. godine te od tog dana postoji i obveza poslodavaca da ga primijenjuju.
Značajnije novosti odnose se na obvezu da se u evidenciji o radnicima vode podaci o mjestu rođenja (za strance i o državi), podaci o radnicima koji dodatno rade kod poduzetnika i suglasnost poslodavca kod kojeg su redovno zaposleni te podaci o privremenom ustupanju radnika povezanom poslodavcu.
U slučaju privremenog ustupanja radnika u povezano društvo, poslodavac će u evidenciji morati prikazati podatak o mjestu rada ustupljenog radnika te državi poslovnog nastana povezanog društva ukoliko povezano društvo ima sjedište u inozemstvu.
Propisano je da poslodavac mora voditi i posebnu evidenciju o osobama koje se kod poslodavca nalaze na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa, redovitim studentima koji kod poslodavca rade posredstvom ovlaštenih studentskih centara, redovitim učenicima koji kod poslodavca pohađaju praktičnu nastavu i vježbe, redovitim učenicima koji kod poslodavca rade posredstvom ovlaštenih srednjoškolskih ustanova.
Posebne evidencije o radnicima ubuduće će se, umjesto 3 godine, morati čuvati 6 godina.
Pravilnikom su navedene i odredbe o podacima o radnom vremenu pa poslodavci ubuduće moraju voditi i evidenciju o:
- vremenu terenskog rada,
- vremenu nenazočnosti na poslu i to za vrijeme korištenja dnevnog, tjednog i godišnjeg odmora,
- vremenu rodiljnih i roditeljskih dopusta, mirovanja radnog odnosa ili korištenja drugih prava u skladu s posebnim propisom,
- vremenu neplaćenih dopusta,
- vremenu nenazočnosti u tijeku dnevnog rasporeda radnog vremena po zahtjevu radnika,
- vremenu nenazočnosti u tijeku dnevnog radnog vremena u kojima radnik svojom krivnjom ne obavlja ugovorene poslove.
Novost je također i to da poslodavac evidencije o radnom vremenu treba voditi i za radnike ustupljene od strane agencije za privremeno zapošljavanje, kao i nešto pojednostavljeni oblik evidencije za radnike na izdvojenom mjestu rada tj. za rad od kuće ili na terenu.
Evidencija o radnom vremenu vodi se za obračunsko razdoblje za isplatu plaće i mora biti ažurna najkasnije po završetku radnog dana radnika ili, ako podatak nije poznat poslodavcu, isti se mora upisati odmah po saznanju istoga. Za vođenje Evidencije o radnom vremenu poslodavac može zadužiti radnika za njeno redovito vođenje i dostavljanje.
Obrasci evidencija nisu propisani, što znači da izgled evidencije možemo prilagoditi svojim potrebama, uz obvezu da u njima osiguramo sve propisane podatke.
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku
Poslovni svijet
Zašto vaša vizija ne dopire do tima?
Stalno ponavljate iste stvari, ali ništa se ne mijenja? Možda vaš tim nije kriv – nego nedostatak jasnoće s vaše strane. Evo kako to promijeniti!