23.09.2015.
Novi Stečajni zakon pokreće val stečajeva
U Narodnim novinama br. 71/15 od 29. lipnja 2015. godine objavljen je novi Stečajni zakon koji je stupio na snagu 01.09.2015.
Jedna od novosti je da je člankom 110. Zakona sada definirano da je FINA dužna podnijeti prijedlog za otvaranje stečajnoga postupka ako pravna osoba u Očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje ima evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u neprekinutom razdoblju od 120 dana, u roku od osam dana od isteka toga razdoblja.
Predstečaj i stečaj firmi će se odvijati na sudu, a FINA će u predstečajnom postupku imati samo ulogu tehničke pomoći sudovima.
S obzirom da se očekuje veliki broj stečajeva, Zakon je predvidio i dinamiku prema kojoj će FINA pokretati stečajeve, pa tako čl. 444. Zakona regulira da FINA najkasnije dva mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Zakona mora podnijeti zahtjeve za provedbu skraćenog stečajnog postupka ili prijedloga za otvaranje stečajnoga postupka za pravnu osobu koja u Očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje ima evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u neprekinutom razdoblju dužem od 1.000 dana.
U razdoblju od dva do četiri mejseca po stupanju Zakona na snagu, u stečaj idu pravne osobe koje u Očevidniku imaju evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u neprekinutom razdoblju od 360 do 1.000 dana, a nakon šest mjeseci po stupanju Zakona na snagu i pravne osobe koje u Očevidniku imaju evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u neprekinutom razdoblju od 120 do 360 dana.
Pravne osobe koje u Očevidniku imaju evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u neprekinutom razdoblju od 120 dana i jednog zaposlenog, u stečaj idu najkasnije u roku od šest do osam mjeseci od stupanja Zakona na snagu, dok one s dva i više zaposlenih slijede nakon toga.
Očekuje se da će se po službenoj dužnosti pokrenuti gotovo 15.000 stečajeva tvrtki koje nemaju niti jednog zaposlenog i u dugotrajnoj su blokadi računa, a do proljeća 2016. u takvom bi stečaju trebalo završiti i oko 19.000 tvrtki s 8.838 zaposlenih, koje su dužne 19,8 milijardi kuna. Zanimljiva je činjenica da blokirane tvrtke bez ijednog zaposlenog ukupno duguju 14,8 milijardi kuna.
Statistički, očekuje se veliki pad registrirane nelikvidnosti koja se tako seli na sudove.
Iako su jasno definirana pravila poslovanja postojala i u sklopu prethodnih i još uvijek aktualnih zakona koje je samo trebalo provoditi onako kako u njima i piše, nadajmo se da će novi Zakon konačno rasčistiti tržište od tvrtki koje rade nelojalnu konkurenciju te posluju van okvira zakona kao i da će u stečajevima konačno završiti špekulantske tvrtke bez zaposlenih čije sumnjivo poslovanje tek treba istražiti. Ono što je loše je da će mnogi opet proći “lišo”, a ostaje za vidjeti i hoće li se Zakon zbilja provoditi strogo kao što bi i trebao ili nam slijede novi zakoni koji “poboljšavaju” stare.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez