Donošenje novih uvjeta za osiguranje automobilske odgovornosti šansa je za kreativne osiguratelje koji žele odmak od dosadašnje prakse koja je njegovala uniformnost uvjeta osiguranja



Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim osiguranjima u prometu  stupio je na snagu 1. srpnja 2013.g., dakle na dan kad je Republika Hrvatska postala punopravna članica Europske unije. Naravno, neuobičajeno određivanje stupanja na snagu nekog propisa događajem svakako je u funkciji simbolike. Kod obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti to znači novo razdoblje prava obveznog osiguranja automobilske odgovornosti, razdoblje hrvatskog europskog prava obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti.
„Uvjeti osiguranja sastavni su dio ugovora o osiguranju te ih je društvo za osiguranje pri sklapanju ugovora o osiguranju dužno uručiti ugovaratelju osiguranja“, čl. 8. st.3. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu. Ako ih ne uruči – ne može se pozivati na uvjete. No, ugovor o osiguranju je i bez uvjeta valjan.

Pametan osiguratelj neće dozvoliti da dođe u situaciju da sklapa ugovor o osiguranju, a da nema uvjeta osiguranja. Nepostojanje uvjeta ide njemu na štetu.
Donošenje novih uvjeta za osiguranje automobilske odgovornosti šansa je za kreativne osiguratelja koji žele odmak od dosadašnje prakse koja je njegovala uniformnost uvjeta osiguranja, iako i sami Standardni uvjeti HUO-a naglašavaju da HUO ne preporuča njihovu primjenu, što znači, da su osiguratelji slobodni donijeti i drugačije uvjete osiguranja od onih koje predstavljaju standardni/uzorak uvjeti. Kroz (nove) uvjete osiguranja mogu se vrlo lako i efikasno postići konkurentske prednosti pred drugim takmacima.

 Primjerice: Zakon o obveznim osiguranjima određuje pričekni rok „...za najviše 30 dana“. Uvjeti osiguranja će odrediti koliko je konkretan pričekni rok; obveza društva za osiguranje iz ugovora o osiguranju počinje „...po isteku 24-tog sata dana koji je u ispravi o osiguranju naveden kao početak osiguranja....ako nije drugačije ugovoreno“; uvjetima osiguranja se može odrediti što je to drugačije ugovoreno (kod obveznog osiguranja kao što je osiguranje od automobilske odgovornosti bilo bi poželjno obvezu osiguratelja vezati uz trenutak sklapanja ugovora, kako bi se izbjegli u praksi vrlo neugodni slučajevi u kojima je osiguranik uvjeren da je osiguran, a nije. Zakon o obveznim osiguranjima u čl. 24.st.1.t.4. predviđa gubitak prava iz ugovora o osiguranju „ako je vozač upravljao vozilom pod utjecajem alkohola...iznad ugovorene granice“. Uvjeti osiguranja će odrediti koja je to granica, a nema nikakve zapreke da granica bude slobodno određena i različita od osiguratelja do osiguratelja; Drugim riječima, novi uvjeti bi morali biti izraz nove stvarnosti: slobode tržišnog takmičenja.