Tijekom zadnjih godina cijela medicinska znanost je posvetila veliku pozornost ulozi D vitamina te se sve više otkrivaju područja za koja se do sada nije ni znalo, u kojima ima veliku ulogu

 

Približava se već druga godina da smo u jednom članku spomenuli nove trendove kada je u pitanju uloga D vitamina. Tijekom zadnjih godina, a posebice u zadnje vrijeme, cijela medicinska znanost je posvetila veliku pozornost ulozi D vitamina te se sve više otkrivaju područja za koja se do sada nije ni znalo, u kojima D vitamin ima veliku ulogu. Treba naglasiti da se i u našem Kliničkom centru sve više provode ispitivanja uloge D vitamina, među kojima je predvodnik Zavod za nefrologiju (subspecijalizacija koja se bavi bubrežnim bolestima i njihovim posljedicama) Interne klinike KBC Rijeka.

Spoznaje o djelovanju i ulozi D vitamina u organizmu su danas znatno šire i kvalitetnije.

Nabrojat ćemo neke od novih znanstvenih doprinosa znanju o djelovanju D vitamina u slijedećim patološkim stanjima:

– dijabetes

– kardiovaskularna oboljenja

– mišićna slabost

– kronična bubrežna bolest

– psorijaza

– kronične bolesti kože

– paradentoza

– depresija

– demencija

Jedno od ispitivanja, koje treba nastaviti, ukazuje da je snižena razina D vitamina odgovorna za povišeni krvni tlak koji je jedan od vodećih uzroka kardiovaskularnih oboljenja. Naime, razmišlja se tome da se kod pacijenata s povišenim krvnim tlakom ispita razina D vitamina u krvi i ako postoji smanjena količina da se u terapiju uključi D vitamin do postizanja adekvatne razine.

Kada je u pitanju prevencija kardiovaskularnog potencijala, utvrđeno je da osobe s niskom razinom D vitamina imaju do 35% povećanu mogućnost oboljenja. Jasan je zaključak da se i i u ovakvim stanjima treba razina D vitamina dovesti na optimalnu razinu. Ispitivanja su pokazala da je bitno da količina 25/OH/D treba imati veću razinu od 38 nmol/l.

Nedovoljna razina D vitamina povećava nastanak retinopathie, kroničnih bubrežnih bolesti te gore navedenih bolesti.

Ovim je ispitivanjem dokazano da treba ozbiljno shvatiti potrebu kontrole adekvatne koncentracije D vitamina u organizmu.

Najjednostavniji način da se stvori dovoljno D vitamina je izloženost suncu, ali treba paziti da to ne bude u periodu između 11 i 17 sati.

Danas imamo dovoljno lijekova koji mogu nadomjestiti D vitamin, a isto tako imamo i dosta preparata koji se registriraju kao dodaci prehrani.

No, molim ponovno da se pacijenti samostalno ne odlučuju da uzimaju preparate kako bi povećali razinu D vitamina! Molim da se prije svakog uzimanja preparata, bili oni zvanični farmaceutski preparati ili dodaci prehrani, prije svega u okviru osnovne bolesti utvrdi razina D vitamina i da se prema tome vrši njegova korekcija uz stručnu kontrolu.

Period kada se uzimaju preventivno preparati D vitamina su oni u kojima je količina sunčane svjetlosti smanjena.

Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na  [email protected]