21.01.2015.
Obračun PDV-a prema naplaćenim potraživanjima, da ili ne?

Od početka ove godine na snazi su neke vrlo zanimljive promjene na području PDV-a. Za poduzetnike je svakako najzanimljivije uvođenje pogodnosti plaćanja PDV-a prema naplaćenim potraživanjima, na koju su do sada imali pravo samo obrtnici dohodaši. Pogodnost se odnosi na mala trgovačka društva te obrtnike obveznike poreza na dobit, ako su u 2014. ostvarili prihod manji od 3 milijuna kuna.
Ovo je jako dobra opcija za sve koji imaju otežanu naplatu. Njome se riješava jedan od glavnih prigovora poduzetnika na uvjete poslovanja kod kojih su PDV morali plaćati u mjesecu nakon izdavanja računa, a onda čekati naplatu po nekoliko mjeseci i više, zbog čega su mnogi ulazili u blokade, pa i propadali.
No, postoje i neke negativne strane prelaska na ovakav sustav. Prije svega, to je činjenica da se i odbitak pretporeza može priznati tek po plaćanju dobavljaču. Trebat će znatno ranije dostavljati dokumentaciju na knjiženje, jer će vrijeme potrebno za obračun PDV-a biti dulje te se značajno povećavaju mogućnosti grešaka u obračunu ako, na primjer, zaboravite dostaviti u knjigovodstvo izjavu o kompenzaciji, ugovore o cesiji ili sve gotovinske uplatnice i/ili isplatnice...
Nakon prijave u novi model oporezivanja, u njemu se mora ostati najmanje tri godine, s time da ako poduzetnik ostvari prihode veće od tri milijuna, automatizmom postaje obveznik oporezivanja PDV-om po obavljenim isporukama, pri čemu se sve isporuke moraju prikazati kao obavljene, tj. naplaćene. Paralelno, ostvaruje se i pravo na odbitak PDV-a sadržan u primljenim isporukama koje nisu plaćene do promjene načina obračuna. Ipak, postoji rizik da će u tim situacijama visina obračunatog PDV-a na isporuke biti veća od obračunatog pretporeza, što dovodi do značajnog jednokratnog financijskog udara.
Porezni obveznik koji primjenjuje postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama na računu mora navesti „obračun prema naplaćenim naknadama“.
Obračun PDV-a po naplaćenoj realizaciji neće se primjenjivati na isporuke s EU.
Prema projekcijama Porezne uprave, čak 87% svih poduzetnika, odnosno njih 120.000, ostvarit će uvjete za obračun PDV-a po naplaćenoj realizaciji te se očekuje efekt na Državni proračun i to najveći u početnom razdoblju nakon promjene sustava PDV-a u iznosu od 529 milijuna do 1,1 milijardu kuna u vidu odgođenog prihoda od naplate PDV-a.
Da biste iskoristili svoje pravo na obračun prema novim pravilima, morate se prijaviti područnom uredu Porezne uprave do 20. siječnja 2015. godine.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje iznosa naknada za nezaposlene
S početkom 2025. godine stupile su na snagu izmjene Zakona o tržištu rada koje donose značajne promjene u vezi s naknadama za nezaposlene. Evo detaljnog pregleda ključnih novosti koje donosi nova regulativa!
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku
Porezi i financije
Dohodak od imovine u 2025. godini
Dohodak od imovine odnosi se na prihode ostvarene iznajmljivanjem nekretnina i pokretnina te na dohodak od otuđenja nekretnina