Premija koju je naš čitatelj ugovorio u obrocima ne daje mu pravo da nakon isteka perioda za koji je uplatio prvi obrok godišnje premije, raskine ugovor.

Novine su pune informacija o “konačnom padu cijena obveznog osiguranja automobila”, o “konačnom ratu osiguratelja tarifama”, o konačnoj “priželjkivanoj liberalizaciji tržišta obveznog osiguranja motornih vozila”, itd., uz puno pohvala osiguratelju koji je prvi odstupio od “zajedničke tarife” i po­nudio vozačima povoljnije uvjete osiguranja.

Na tu temu dobili smo mnogo komentara (s poh­valama, ali i s izraženom bo­jazni o mogućim štetnim posljedicama takve odluke), ali i upita kako iskoristiti ponuđenu prigodu i osigurati se uz značajan popust kojega nudi nova tarifa osiguratelja G.

Tako naš čitatelj G. A. pita “Pred mjesec dana osigurao sam obvezno osiguranje svoga kamiona i platio 8.212 kuna premije, odnos­no, pla­ćam je u četiri jednaka obroka, od kojih sam platio je­dan…

Sada čitam da se nude nove cijene koje su za 23% niže od dosadašnjih. Da li se to sniženje odnosi i na pos­tojeće ugovore? Ako se ne odnosi, mogu li raskinuti postojeći ugovor, nakon što mi istekne vrijeme za koje sam platio ratu premije i osigurati se kod osiguratelja G., uz značajan popust kojega bih ostvario…”?

Nažalost, takva moguć­nost ne postoji. Ugovor o obveznom osiguranju od automobilske odgovornosti ima specifičnosti u odnosu na druge ugovore o osiguranju. Jedna od njih je i ta da se ugovor o obveznom osiguranju odgovornosti veže uz registraciju motornog vozila i da vozilo ne može sudjelovati u prometu, ako ne postoji valjani ugovor o osiguranju za štete koje bi vozač takvog vozila mogao uzro­kovati trećim osobama. Iz toga slijedi da se ugovor o obveznom osiguranju od automobilske odgovornosti može raskinuti samo u točno određenim sluča­je­vima koji rezultiraju brisa­njem vozila iz registarske evidencije.

Promjena cjenika premija osiguranja, pogotovo ako se to dogodi kod drugoga osiguratelja, ne utječe na sklopljeni ugovor i nipošto nije razlog za raskid sklopljenog ugovora. 

Premija koju je naš čita­telj ugovorio u obrocima ne daje mu pravo da nakon isteka perioda za koji je uplatio prvi obrok godišnje premije, raskine ugovor. Dakle, pošto ima sklopljen ugovor o ob­veznom osiguranju na go­dinu dana, ugovor će isteći tek onoga dana koji je kao istek trajanja naveden u polici osiguranja. To znači da G.A. mora sukladno ugovo­ru platiti sve preostale ob­roke premije. Tek po is­teku ugovora, slobodan je promijeniti osiguratelja i osigurati se kod osiguratelja G., ili možda nekoga dru­goga koji će u međuvremenu postati još povoljniji.

No, kod odluke kod koga će se osigurati valja voditi računa i o odredbi Zakona o obveznim osiguranjima u prometu (čl.44.st.12.) da će osiguranik koji je osiguran kod društva koje dođe u likvidaciju ili stečaj, s pro­glašenjem likvidacije ili ste­čaja, prestati biti osiguranik i da će morati sklopiti novo osiguranje, a ako je uzrokovao štetu trećoj osobi - sam će je snositi do iznosa od 20.000 kuna (regres Garan­cijskog fonda prema štetniku). Dakle, ono što u po­četku može izgledati po­voljno, u konačnici može biti vrlo nepovoljno!