Bez obzira koji dio kompozicije je fizički oštetio vozilo gospodina, on ima pravo tražiti naknadu štete od bilo kojeg osiguratelja, jer mu oni odgovaraju solidarno.


Naš čitatelj E. W. imao je nesreću da je njegovo vozilo bilo parkirano uz rub ceste, u jednom zavoju u mjestu Z. i da je kompozicija vozila sas­tavljena od vučnog vozila (tegljač) i priključnog vozila (prikolica), tim priključnim vozilom udarila u lijevi bok vozila i ogulila mu cijelu lijevu stranu, nanijevši mu štetu od dvadesetak tisuća kuna.

Prijavio je štetu kod osigu­ratelja kod kojega je osi­gurano vučno vozilo (teg­ljač); taj osiguratelj je pre­gledao vozilo, slikao ošte­će­nja i utvrdio kolika je šteta; no, kad je očekivao isplatu ovaj ga je osiguratelj uputio na drugog osiguratelja, jer da je u međuvremenu utvrdio da je priključno vozilo osi­gurano kod osiguratelja X.

Javio se osiguratelju X ko­ji je pak insistirao na tome da mu štetu isplati osigura­telj koji mu je primio odštetni zahtjev i koji je pregledao štetu i utvrdio njegovu visi­nu. 

Pita: kako riješiti ovakvu situaciju i skratiti „loptanje“ između dva osiguratelja njegovom odštetom.

Vjerojatno imajući u vidu upravo ovakvo ponašanje osiguratelja, Zakon o obvez­nim osiguranjima u pro­metu, u čl. 22. st. 6. izričito određuje: „Ako je šteta nas­tala od vučnog ili priključ­nog vozila dok su oba vozila bila spojena i činila jednu cjelinu ili ako je šteta nastala tijekom vožnje nakon odvajanja priključnog vozila, za štetu trećim osobama solidarno odgovaraju vlasnici obaju vozila, pa oštećena osoba može podnijeti od­štet­ni zahtjev ili osiguratelju vučnog vozila ili osiguratelju priključnog vozila.“

Dakle, bez obzira koji dio kompozicije je fizički oštetio vozilo gospodina, on ima pra­­vo tražiti naknadu štete od bilo kojeg osiguratelja, jer mu oni odgovaraju solidar­no. Jedan osiguratelj se ne može osloboditi odgovor­no­sti po­zi­­va­jući se na činjenicu da „prik­ljučno vozilo nije bilo osi­gurano od odgovor­nosti kod nas već kod osiguratelja X”.
 
Pitanje krivnje ostaje kriterij po kojemu će ta dva osiguratelja rješavati među­sobni odnos u tzv. regresnom postupku, koji se pak ne tiče oštećenoga. Naime, u st. 7. istoga članka to izričito i stoji: „Društvo za osigura­nje koje je na temelju stavka 5. ovoga članka oštećenoj oso­­bi nadoknadilo štetu, ima pra­vo na naknadu isplaće­nog iznosa, kamatu i troš­kove od osiguratelja vučnog, odnosno priključnog vozila ako postoji odgovornost njegova osiguranika za štetu i u okviru njegove odgovornosti.“

Dakle, osiguratelj kojemu se prvom obratio zahtjevom za naknadu štete ima pravo u regresnom postupku protiv osiguratelja od odgovor­nosti priključnog vozila, tra­žiti povrat ispla­će­nog iz­nosa, kamata i troškova, ako dokaže da je za štetu kriv osiguranik/vlasnik prik­ljuč­nog vozila. Oštećeni pak nije dužan čekati ishod reg­res­nog postupka, jer on ima prioritetno pravo naknade štete od bilo kojeg osigu­ra­telja.