Od iduće godine u Europsku monetarnu uniju će ući nova članica - Slovačka. Ona će biti šesnaesta država koja će prihvatiti zajedničku europsku valutu, druga, nakon Slovenije, s prostora Istočne Europe. Slovačka ekonomija je prošle godine rasla po izuzetno visokoj stopi od 10,4 posto. Eurostat procjenjuje da je slovački bruto društveni proizvod po stanovniku na razini od 68 posto prosjeka Eurozone.
Slovačka ispunjava ekonomske kriterije koji su potrebni za ulazak u odabrano društvo Eurozone. Inflacija je unutar dozvoljenih okvira, iznosi 2,2 posto, a granica za ulazak je na 3,2 posto. Ono što će biti zahtjevnije je pojašnjenje kako će se Slovačka ulaskom u Eurozonu obraniti od rasta cijena hrane i energenata. Snažan gospodarski rast uvelike je uvećao državne prihode zbog čega Slovačka nema problema s deficitom. Proračunski deficit je 2007. iznosio 2,2 posto BDP-a, niže od dozvoljenih 3,00 posto BDP-a. Vlada Slovačke planira ove godine dodatno smanjiti proračunski deficit na 2,00 posto BDP-a, na što ih je u jednoj mjeri primorala Europska komisija. Slovački javni dug se nalazi na niskih 29 posto od BDP-a, daleko ispod dozvoljenih 60 posto. Vlada u Bratislavi je uspješno iskoristila privatizacijske prihode za vraćanje svojih prijašnjih dugova. Bruto društveni proizvod Slovačke je u prva tri mjeseca ove godine povećan za fascinantnih 8,7 posto, dok je stopa inflacije na godišnjoj razini na 4,6 posto.
Slovačka kruna se nalazi od 2005. godine u Europskom mehanizmu tečajeva II. Središnji paritetni tečaj u odnosu na euro je revaluiran prošle godine za 8,5 posto. Od trenutka kada je potvrđeno da Slovačka ulazi u EMU slovačka kruna je nastavila jačati u odnosu na euro do tečaja 30,00, što je 12 posto iznad paritetnog tečaja EUR/SKK. Očekuje se da će Središnja banka Slovačke prije ulaska u Eurozonu još jednom revaluirati središnji paritetni tečaj u odnosu na euro, koji će ujedno biti i fiksni tečaj od siječnja 2009. godine.
Nakon što Slovačka uvede euro, očekuje se da to isto učine Estonija i Litva 2012., Češka, Latvija i Poljska 2013. godine. Za Mađarsku se očekuje da će preuzeti euro 2014., dok će Bugarska i Rumunjska to najvjerojatnije učiniti 2015. godine. Unatoč tome što je nova vlada u Poljskoj desnog centra pro-europski orijentirana ne očekuje se da će Poljska ući u Eurozonu za vrijeme njihova mandata. Guverner središnje banke Estonije je izjavio da je nerealno očekivati prihvaćanje eura prije 2011. godine, dok vlada u Češkoj napominje kako nema potrebe za žurbom kada je u pitanju ulazak u Eurozonu.