Nekim pacijentima je nezgodno reći da uzimaju i prirodne pripravke da liječnik ne bi rekao da je to neozbiljno. Kombinacija liječničke terapije i dodatne prirodne terapije može dovesti i do neželjenih komplikacija. Bez obzira kako će liječnik reagirati, trebate mu jasno reći kakvu terapiju uzimate
Može vam se ovaj naslov učiniti čudan, ali iz dugogodišnje prakse znam da svaki pacijent ima svoj osobni odnos prema lijeku ili nečemu što pacijent smatra da je lijek. Pacijenata ima različitih, od onih koji u potpunosti vjeruju u lijek do onih koji odbijaju i samu mogućnost da uzimaju lijekove. Potom se pacijenti mogu podijeliti i na one koji samo vjeruju u tvornički stvorene lijekove (farmaceutska industrija), zatim na one koji u potpunosti odbijaju uzimati takve pripravke i vjeruju samo u "prirodne" proizvode, a postoji i treća grupa pacijenata koja pokušava pomiriti ove dvije krajnosti uzimanjem i jedne i druge vrste pripravaka
Pokušajmo prvo definirati što je uopće lijek. Zašto - pokušajmo? Naime, općenito je mišljenje da su to supstance koje nam je preporučio liječnik, a onda te iste supstance kupujemo u ljekarni sa svojim imenom, dozama i načinom uporabe. Drugi se drže teze da su to pripravci koji imaju ulogu liječenja bolesti, popravljaju naše zdravstveno stanje, a da pritom mi sami ne moramo činiti ništa. U isto vrijeme lijek je i kvalitetna i zdrava prehrana, uzimanje dovoljno tekućine, kvalitetno disanje, kretanje.
No, da ne unosimo kaos u dosadašnje informacije, pod lijekovima se podrazumijevaju supstance koje imaju svojstva da pomažu liječiti bolest, smanjuju tegobe i djeluju preventivno.
Generalno, po vrsti supstance lijekovi se dijele na prirodne, polusintetske i sintetske. Po načinu uzimanja lijekovi se dijele se na one koji se uzimaju preko usta, preko kože, putem rektuma, udisanjem, preko očiju, ubacivanjem u krvne žile ili u mišiće (injekcije i infuzije). Kad smo spomenuli unošenja lijekova preko krvnih žila, onda tu trebamo spomenuti i transfuziju, a to je liječenje putem krvi i njenih pripravaka. Prema tome, i krv je jedan od oblika lijeka.
Kada govorimo o ovoj temi, treba naglasiti još jedan vrlo bitan, ali učestali problem. Tu je riječ o odnosu pacijent liječnik kada je u pitanju uzimanje preporučene terapije. Naime, svakodnevno smo svjedoci da komunikacija između pacijenta i liječnika nije baš najbolja. Liječnik preporuči određenu terapiju koju neki ne uzimaju, ali na kontrolnom pregledu kažu da uzimaju sve propisano. Pošto nema adekvatnog rezultata, liječnik mijenja ili povećava dozu lijeka. Nekim pacijentima je nezgodno da kažu da uzimaju i prirodne pripravke da liječnik ne bi rekao da je to neozbiljno. S takvom kombinacijom preporučene liječničke terapije i dodatne prirodne terapije moguće je da dođe do neželjenih komplikacija. Bez obzira kako će liječnik reagirati, treba mu jasno reći kakvu terapiju uzimate. Molim vas da ne uzimate lijekove koje vam preporučuju susjedi i koje vam preporučuje internet!
Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na [email protected]