02.04.2014.
Odronjavanje tla - osiguratelj ne plaća trošak saniranja
"Za vrijeme nedavnih obilnih kiša i leda na moju kuću u Č. sručile su se tone zemlje, jer je kuća ispod brda, a tako je već preko sedamdeset godina… Ustvari, odron je samo djelomice zatrpao dio kuće, a sama kuća nije oštećena, osim dijela vanjske fasade, koju treba sanirati, što nije veliki trošak. Veći mi je trošak otkopavanje zemlje i učvršćivanje odroništa, gdje moram, po preporuci inženjera, izgraditi čvrsti potporni betonsko-željezni zid… Kuća je osigurana osnovnim osiguranjem od požara i nekih drugih opasnosti kod osiguratelja X, koji mi nudi samo naknadu za popravak fasade…"
Iz poduljeg pisma našeg čitatelja F. L.-a jasno je da se radi o osiguranju kuće od požara i nekih drugih opasnosti, među koje spada i opasnost/rizik odrona zemljišta.
Odronjavanje je rizik koji je točno opisan u Uvjetima za osiguranje od požara i nekih drugih rizika osiguratelja X, a to znači i u ugovoru o osiguranju. Prema uvjetima toga osiguratelja odronjavanjem se smatra otkidanje i pad materijala kao geološke pojave, a smatra se da se rizik ostvario/nastao samo onda „ako je materijal koji se odronio udario na osiguranu stvar i uništio je ili oštetio“. Nadalje, uvjetima je također određeno da "Osiguranjem nisu obuhvaćeni troškovi za saniranje tla s kojega nastaje odronjavanje".
Sukladno navedenome, osiguratelj priznaje da se rizik ostvario, priznaje i svoju obvezu na plaćanje oštećene fasade, ali - koliko se razabire iz pisma F. L.-a - odbija platiti sanaciju odroništa, što je u skladu s citiranim uvjetima osiguranja. Naravno, osiguratelj bi morao platiti i raščišćavanje odronjenog zemljišta, koje je nužno da bi se uopće mogla sanirati šteta (oštećenje fasade) na osiguranoj kući. U sanaciju odroništa pak spada upravo podizanje potpornog betonskog zida, na koju osiguranik nema pravo, dok je raščišćavanje odrona (zemlja na i oko kuće) sastavni dio štete koju osiguratelj mora platiti.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura