Dolar je prošli tjedan zabilježio najveći tjedni pad vrijednosti u posljednja dva mjeseca. Krivac je visoka cijena nafte zbog koje je američko gospodarstvo vrlo ranjivo - rast je vrlo mali, a inflatorni pritisci sve jači. Za razliku od SAD-a, ekonomija euro zone i dalje raste višim stopama što ostavlja Europskoj središnjoj banci dovoljno prostora da se bori s inflacijom. Potrošači u SAD-u koji su jedan od važnijih pokretača gospodarstva su u vrlo delikatnoj poziciji. Nakon što je prošao šok uzrokovan padom cijena nekretnina i kreditnom krizom, sada ih uništavaju visoke cijene nafte i hrane zbog koje sve manje i manje troše a američka ekonomija sve sporije raste. Prema svim pokazateljima izgleda da američka ekonomija ide prema stagflaciji.
Proizvođačke cijene u SAD su tijekom travnja porasle za 0,2 posto. Na godišnjoj razini rast proizvođačkih cijena iznosi 6,5 posto. Najzanimljiviji podatak, cijena nafte je na mjesečnoj razini pala za 4,6 posto, dok su na godišnjoj razini porasle za 23 posto. Kada se iz indeksa proizvođačkih cijena izuzmu cijene nafte i hrane, tada je indeks cijena porastao za 0,4 posto na mjesečnoj, odnosno 3,0 posto na godišnjoj razini. To je najviši godišnji rast cijena u posljednjih 17 godina, zbog čega bi FED na duže vrijeme mogao pauzirati s odlukom o smanjivanju kamate.
Nakon što je bio objavljen IFO indeks u Njemačkoj, euro se u odnosu na dolar vinuo do 1,58. Vrijednost IFO indeksa izračunava se na osnovi mjesečne ankete oko 2,000 njemačkih kompanija, koja se izjašnjavaju o sadašnjoj situaciji i procjeni buduće situacije oko količine narudžbi, proizvodnji, prodaji, zapošljavanju. Vrijednost indeksa za svibanj je izašla iznad tržišnih očekivanja, što je samo potvrdilo ranije tvrdnje analitičara da najveće gospodarstvo euro zone i dalje vrlo dobro odolijeva visokoj inflaciji i jakom tečaju eura. Vrijednost indeksa je bila 103,5 dok je tržište očekivalo 102,0.
Britanska funta je nakon podatka o prometu u maloprodaji ojačala u odnosu na euro, te se vratila ispod tečaja 0,80. Unatoč crnim prognozama, prodaja je pala manje nego što se to prvotno očekivalo. Na mjesečnoj razini pad iznosi 0,2 posto, odnosno na godišnjoj razini pad je 4,2 posto. Posljednji pokazatelji iz Engleske su bili nedovoljni da uvjere investitore da britanska ekonomija usporava, zbog čega je eventualno smanjivanje kamatne stope na funtu i dalje vrlo upitno.
Valuta koja je nekako po strani, australski dolar, je u proteklih nekoliko tjedana ojačao u odnosu na euro sa 1,73 na 1,64, što je gotovo 5 posto. Nakon što se situacija na financijskom tržištu donekle smirila, australac je opet zanimljiv investitorima. Visoka kamatna stopa od 7,25 posto predstavlja pravi mamac za ulagače.