-
Postoji mogućnost da zbog novog izdanja državnih obveznica u eurima, kuna neznatno izgubi na vrijednosti.
Predsjednik Europske središnje banke, Jean-Claude Trichet, najavio je da će na sljedećoj sjednici koja se održava početkom svibnja spustiti kamatnu stopu na euro za 25 b.p., na 1,00 posto. Dodatne mjere koje ESB planira uvesti kako bi potakla gospodarstvo euro zone još uvijek nisu objavljene, niti ih je Trichet želio komentirati. Zbog nesigurnost oko budućih poteza Europske središnje banke vrijednost eura je u odnosu na dolar pala sa 1,3360 na 1,2900. Ono što je dodatno narušilo vrijednost eura, bila je izjava predsjednika ESB-a u kojoj je podržao stajalište američke administracije koja smatra da je jak dolar u interesu američke ekonomije. Američki dolar je u proteklih sedam dana u odnosu na kunu ojačao za više od 1,5 posto, sa 5,57 na 5,71. Od gospodarskih pokazatelja valja istaknuti da je industrijska proizvodnja u euro zoni na godišnjoj razini tijekom ožujka pala za 18,4 posto.
Trend jačanja australskog i kanadskog dolara, koji je započeo krajem ožujka, bio je nastavljen i u proteklom tjednu. Vjera investitora u oporavak globalnog gospodarstva pozitivno je utjecala na ove dvije valute. Obje valute su ojačale na kunu za gotovo 2,5 posto, „australac“ sa 3,97 na 4,05, dok je kanadski dolar ojačao sa 4,52 na 4,64. Švicarski franak se tijekom proteklog tjedna kretao oko 1,52 na euro, odnosno oko 4,88 na kunu. Predsjednik Švicarske središnje banke Roth je izjavio da će ukoliko „švicarac“ ojača opet intervenirati na deviznom tržištu.
Uravnotežena ponuda i potražnja za eurima na domaćem tržištu rezultirala je kretanjem tečaja unutar uskih 7,38-7,41. Postoji mogućnost da zbog novog izdanja državnih obveznica u eurima, kuna neznatno izgubi na vrijednosti. Hrvatska narodna banka i dalje kroz redovite tjedne obrnute repo aukcije uspješno održava stabilnost sustava, zbog čega se kamatna stope na kune na međubankarskom tržištu kreće oko 9 posto.