• Dolar je naišao na veliku podršku investitora nakon izjava čelnika azijskih središnjih banaka koji su rekli da neće mijenjati svoje devizne rezerve ukoliko SAD-u padne kreditni rejting.


Europska središnja banka, te središnja banka Velike Britanije su na prošlotjednim sjednicama ostavile kamatne stope nepromijenjene, za euro 1,00 posto, odnosno za funtu 0,50 posto. Europska središnja banka je odlučila da neće povećati prvotni plan plasiranja dodatne likvidnosti kroz otkupa državnih obveznica u visini od 60 milijardi eura. U tom pogledu središnje banke SAD-a i Velike Britanije su daleko agresivnije, što se najbolje vidi iz podatka da su one plasirale kroz otkup obveznica više od 10 posto BDP-a svojih država, dok je Europska središnja banka plasirala manje od 1 posto svog BDP-a.

Afera oko korištenja proračunskih sredstava u privatne svrhe nekih zastupnika u britanskom parlamentu bila je glavna vodilja investitorima u funtu. Britanska valuta je zbog političke nestabilnosti izgubila na vrijednosti u odnosu na euro gotovo 3 posto. Pala je sa 0,8600 na 0,8850, dok je u odnosu na kunu oslabila sa 8,50 na 8,30.

Američki dolar je tijekom prošlog tjedna vratio dio gubitaka, te je ojačao u odnosu na euro sa 1,4350 na 1,3900, dok je u odnosu na kunu ojačao sa 5,15 na 5,25.



Dolar je naišao na veliku podršku investitora nakon izjava čelnika azijskih središnjih banaka koji su rekli da neće mijenjati svoje devizne rezerve ukoliko SAD-u padne kreditni rejting.

Krajem tjedna Ministarstvo rada SAD-a je objavilo podatak o nezaposlenosti. Tijekom svibnja u SAD-u je ostalo bez posla 345,000 amerikanaca, dok je stopa nezaposlenosti skočila sa 8,9 na 9,4 posto. Podatak je bio bolji od očekivanih 520,000, što je nagnalo investitore na razmišljanje kako bi FED mogao započeti s laganim podizanjem kamatne stope.

Hrvatska kuna je početkom tjedna oslabila na euro sa 7,33 na 7,37. Jedan od razloga povećane potražnje za eurima jest činjenica da se krajem tjedna vršila namira državnih euro obveznica, te su investitori, koji to nisu učinili ranije, morali kupovati eure. Krajem tjedna trend kretanja eura i kune se okrenuo, te je kuna ojačala na 7,33 za euro.