• Od pokazatelja iz Euro zone valja istaknuti onaj koji se odnosi na nezaposlenost, koja je porasla na 9,7 posto što predstavlja najvišu stopu u posljednjih deset godina

Protekli tjedan je bio u znaku oporavka američkog dolara. On je u odnosu na euro ojačao sa 1,5030 na 1,47, da bi se krajem tjedna vratio iznad 1,48. U odnosu na kunu raspon trgovanja američkim dolarom se kretao od 4,80 do 4,90.

Povjerenje potrošača u SAD je tijekom listopada palo, zbog čega bi moglo doći do pogoršanja situacije na tržištu rada. Inače, potrošači su jedan od važnijih motora pokretača američke ekonomije, te sudjeluju u ukupnom BDP-u sa gotovo 60 posto.

Prema prvoj procijeni bruto društveni proizvod SAD-a je na godišnjoj razini tijekom trećeg kvartala povećan za 3,5 posto.

Britanska funta je također tijekom prošlog tjedna ojačala u odnosu na euro sa 0,92 na 0,89, odnosno na kunu se trgovala od 7,85 na 8,05. Razlog jačanja funte leži u činjenici da su cijene nekretnina u Velikoj Britaniji porasle, te da je poboljšano povjerenje potrošača. Cijene nekretnina rastu već šesti mjesec zaredom, a tijekom listopada rast je zabilježen i na godišnjoj razini.

Od pokazatelja iz Euro zone valja istaknuti onaj koji se odnosi na nezaposlenost, koja je porasla na 9,7 posto što predstavlja najvišu stopu u posljednjih deset godina. Nakon što je australska središnja banka podigla kamatnu stopu na dolar, isto je prošli tjedan učinila norveška središnja banka – za 25 b.p. na 1,50 posto.

Na domaćem tržištu vlada vrlo dobra kunska likvidnost zbog koje su kamatne stope na međubankarskom tržištu pale. Prekonoćne i tjedne pozajmice se plaćaju 1 posto, a one na mjesec dana oko 4 posto. Sa padom kamatnih stopa na kunu, te boljom ponudom kuna na tržištu pomaknuo se i tečaj eura i kune sa početnih 7,21 na 7,23. Krajem tjedna su objavljeni detalji o novoj državnoj obveznici. Republika Hrvatska je prikupila 1,5 milijardu dolara na rok od deset godina uz kupon od 6,75 posto.