U ovom broju pišemo o oporezivanju dohotka koji hrvatski državljani ostvaruju u inozemstvu. Dohodak može biti ostvaren temeljem: nesamostalnog rada(plaće), mirovine, autorskih naknada, kamata, isplate dobiti ili dividende, samostalnog rada, imovine itd. Kako će se i gdje oporezivati dohodak ovisi o tome da li i na koji način Republika Hrvatska ima potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa državom u kojoj je dohodak ostvaren. Zato ne možemo generalizirati ali možemo skicirati osnovni princip oporezivanja inozemnog dohotka kada takav ugovor postoji.
Što znači izbjegavanje dvostrukog oporezivanja? To znači da će dohodak, ostvaren u državi potpisnici takvog ugovora, biti oporezovan ukupno do iznosa poreza koji bi platili da smo taj dohodak ostvarili u Hrvatskoj. Pritom mjesto oporezivanja može biti ili država u kojoj je dohodak ostvaren, ili Hrvatska, ili oboje.
Podnošenje godišnje porezne prijave poreza na dohodak obvezno je ukoliko je osoba tijekom godine ostvarila(primila) dohodak iz inozemstva, osim u slučaju inozemne mirovine.
Plaće
Dohodak od nesamostalnog rada hrvatskog državljana ostvaren u inozemstvu u pravilu se oporezuje u zemlji i prema propisima zemlje u kojoj se rad obavlja. To znači da će dohodak ostvaren npr. u Sloveniji prvo biti oporezovan prema slovenskim propisima. Na temelju potvrde o plaćenom porezu, u Hrvatskoj će se izvršiti oporezivanje do iznosa koji bi platili da smo taj dohodak ostvarili u Hrvatskoj.
Međutim, dohodak ostvaren u inozemstvu može biti oporezovan isključivo u Hrvatskoj ukoliko su kumulativno ispunjeni slijedeći uvjeti: 1) ako primatelj dohotka tijekom godine boravi u drugoj državi kraće od 183 dana i 2) ako poslodavac nije rezident te druge države i 3) ako poslodavac nema stalnu poslovnu jedinicu ili sjedište u toj drugoj državi. Primjer: hrvatski poslodavac uputi svog djelatnika, hrvatskog rezidenta, na rad u Sloveniju na vrijeme od 120 dana i nastavi mu za to vrijeme isplaćivati plaću. Poslodavac nema stalnu poslovnu jedinicu ili sjedište u Sloveniji. Budući da su kumulativno ispunjeni gore navedeni uvjeti, dohodak iz primjera oporezuje se u Hrvatskoj. Ukoliko nije ispunjen jedan od tri uvjeta, dohodak će biti oporeziv u Sloveniji.
Iznimno od navedenog, dohodak ostvaren iz radnog odnosa na brodu, zrakoplovu ili cestovnom transportu u međunarodnom prometu oporeziv je u državi gdje se nalazi sjedište poslodavca.
Mirovine
Mirovine i slične naknade oporezuju se u pravilu u zemlji u kojoj je primatelj mirovine rezident. Tako se mirovina hrvatskog rezidenta, koji je istu ostvario temeljem rada u npr. Njemačkoj, oporezuje po hrvatskim propisima. Kako je Zakonom o porezu na dohodak propisano da se mirovine rezidenata ostvarene u inozemstvu ne smatraju dohotkom, takva mirovina se niti neće oporezivati.
Autorske naknade
Autorske naknade u pravilu se oporezuju u državi u kojoj je primatelj dohotka rezident. Pritom, država u kojoj je dohodak ostvaren ima pravo propisati oporezivanje autorske naknade nerezidenata, ali se ugovorom utvrđuje gornja granica stope poreza. Npr. sa Slovenijom je ugovoreno da porezna stopa na autorsku naknadu smije biti najviše 5%, a sa Njemačkom 10% brutto iznosa naknade. Na temelju potvrde o plaćenom porezu u inozemstvu u Hrvatskoj se oporezuje samo razlika do iznosa poreza koji bi platili na tuzemni dohodak. Pritom, autorskim naknadama smatraju se naknade za književno, umjetničko ili znanstveno djelo, uključujući filmska djela, pravo na korištenje patenta, zaštitnog znaka itd. Da bi primatelj dohotka ostvario pravo na izbjegavanje dvostrukog oporezivanja u zemlji isplatitelja dohotka, potrebno je tamošnjim vlastima podnijeti dokaz o rezidentnosti. Primjer: hrvatski glumac ostvari bruto-honorar od 100 EUR u slovenskom kazalištu. Na temelju dokaza o hrvatskom državljanstvu, na isplaćeni honorar u Sloveniji će platiti porez od najviše 5%, dakle 5 EUR, a u Hrvatskoj na temelju potvrde o već plaćenom porezu, obračunati će mu se porez po tuzemnim propisima umanjen za plaćenih 5 EUR.
Još jednom napominjemo da se način oporezivanja razlikuje ovisno o zemlji u kojoj je dohodak ostvaren. Navedeni primjeri samo pobliže opisuju osnovne principe koji se primjenjuju prilikom izbjegavanja dvostrukog oporezivanja.
17.10.2008.
Oporezivanje inozemnog dohotka
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene