Koliki porez plaća davatelj poduka u svom domu i kolike su novčane kazne za rad na crno?


Iako na navodite o kakvim podukama je riječ, ovdje se može zaključiti da se radi o djelatnosti kojoj je svrha ostvarivanje dobiti. S motrišta propisa o porezu na dohodak, ovdje se radi o ostvarivanju drugog dohotka. Porez i druge obveze obračunavaju se i plaćaju prilikom svake pojedinačne isplate, odnosno svakog ostvarenog primitka (porez po odbitku). Kada je isplatitelj pojedinačnog primitka pravna osoba te obrtnik ili druga fizička osoba koja vodi poslovne knjige, njihova je obveza da prilikom svake isplate obračunaju, obustave i uplate propisani porez i druge obveze. Međutim, u vašem slučaju je, zaključujemo, u pitanju pružanje usluge poduke fizičkim osobama – građanima. U tom slučaju Vi ste u obvezi da sami obračunavate i uplatite propisane obveze prilikom svakog ostvarenog primitka. Predujam poreza na dohodak se obračunava i plaća po stopi od 25%, bez priznavanja prava na osobni odbitak, uz možebitni prirez. Uz to se obračunava i plaća doprinos za mirovinsko osiguranje po stopi od 20% ili po stopi od 15% i 5%, dok se u ovom slučaju – ostvarivanja primitka od građana – ne obračunava doprinos za zdravstveno osiguranje.

Tako, ako se npr. radi o ostvarivanju ukupne pojedinačne svote od 1.000 kuna, na ovu svotu se obračunava doprinos za mirovinsko osiguranje po ukupnoj stopi od 20% što iznosi 200 kuna. Ukupna svota umanjena za obračunati doprinos mirovinskog osiguranja (1.000 – 200) daje dohodak od 800 kuna, na koji se obračunava porez po stopi od 25%, što daje porez od 200 kuna dok prirez po stopi od 6,25% (za Grad Rijeku) iznosi 12,50 kuna, odnosno ukupna svota poreza i prireza od 212,50 kuna. Navedeni dohodak od 800 kuna umanjen za porez i prirez od 212,50 kuna, u ovom slučaju, daje neto primitak od 587,50 kuna. 

Navedene obveze poreza i doprinosa morate sami obračunati i uplatiti na propisane račune i to u roku od 8 dana od dana naplate primitka. Također, morate sami sastaviti i dostaviti propisana izvješća – obrasci IDD, RS-m i dr., kao i ostali isplatitelji drugog dohotka.

Vezano za moguće kazne koje spominjete, ovdje tek možemo napomenuti da postoji Zakon o zabrani i sprečavanju obavljanja neregistriranih djelatnosti kojim su predviđene prekršajne kazne od deset do trideset tisuća kuna, uz izricanje zaštitne mjere oduzimanja imovinske koristi ostvarene izvršenjem prekršaja.