Naš čitatelj M. Z. bio je jedan od “sretnika” koji je vozilom koje je imao u leasingu naletio na vozilo ispred sebe, kojim je upravljao vlasnik koji je to vozilo imao u leasingu od istog leasing društva.


Poznat je problem koji su imali primatelji leasinga mo­tornog vozila u hrvat­skom pravu osiguranja: u slučaju sudara s vozilom koje je bilo u vlasništvu istog davatelja leasinga (leasing društvo) osiguratelji su smatrali da nisu treće osobe i da nemaju pravo na osigurateljnu zaštitu. Nažalost, takvo mišljenje je podržao i (dio) sudske pra­kse, pa su donošene presude koje su bile apsurdne: unatoč tomu što je čovjek primatelj leasinga bio i ugovaratelj osiguranja i korisnik vozila (sam je plaćao premiju osiguranja) nije imao osi­gurateljnu zaštitu. To se, nasreću, promijenilo Zako­nom o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim osi­guranjima u prometu, a nakon brojnih kritika i prak­tičara i teoretičara i pravobranitelja u osiguranju.

Izmjena je stupila na sna­gu 1. srpnja 2013. g., a glasi: “Trećom osobom iz st.1. ovoga članka smatra se i primatelj leasinga, koji je ugovaratelj osiguranja i korisnik vozila, a nije odgovoran za prometnu nesreću u kojoj je prouzročena šteta od vozila istoga davatelja leasinga.”

Naš čitatelj M. Z. bio je jedan od „sretnika“ koji je vozilom koje je imao u lea­singu naletio na vozilo is­pred sebe, kojim je upravljao vlasnik koji je to vozilo imao u leasingu od istog leasing društva kao i on i teže ga oš­tetio. Osiguratelj je ošte­će­nom vlasniku (točnije: nje­govom leasing društvu) platio štetu na vozilu po kasko osiguranju i nakon toga tra­žio regres od M. Z.-a s nas­lova odgovornosti za uzro­kovanu štetu, jer njegova odgovornost “...nije pokrivena obveznim osiguranjem, jer se radi o šteti koju je vlasnik vozila (leasing društvo) nanio samom sebi (na vozilu koje je oštećeno)...”

Uslijedila je parnica. I pr­vostupanjski i drugostupa­njski sud su dali za pravo osiguratelju i naš „sretnik“ je bio prisiljen s osigurateljem sklopiti ugovor o otplati šte­te u mjesečnim obrocima, jer nije imao sredstava za platiti dug (u međuvremenu znatno porastao zbog zara­čunatih kamata i troškova sporova). Dosada je otplatio cca polovicu duga. Tražio je od osiguratelja da mu, zbog promjene zakonske odred­be, oprosti preostali dug, ali je dobio odgovor da se dug ne može oprostiti, jer izmjena Zakona se ne odnosi na njegov slučaj pošto „...i dalje stoji da nema pokrića za vla­stitu štetu, jer je jedno vozilo istoga vlasnika uzro­kovalo štetu na drugom vo­zilu istoga vlasnika... izmjena Zako­na se odnosi samo na polo­žaj oštećene osobe (koris­ni­ka oštećenog vozila u leasingu), koji bi, ako je ugova­ratelj osiguranja i uje­d­no korisnik vozila, kao tre­ća osoba imao pravo na nak­na­du od osiguratelja kod kojega je vozilo kojim j ste Vi upravljali bilo osigurano od odgovornosti... Vaš dug je pak nastao u si­tuaciji kad ste Vi bili štetnik, a ne treća osoba, na koju se odnosi odredba čl.22.st.10. Zakona o obveznim osigura­njima u prometu“. Pita: ima li pravo tražiti prestanak pla­ćanja duga, jer se propis u međuvremenu promijenio.

Nažalost, M.Z. ne može prisiliti osiguratelja da mu oprosti dug, jer se radi o učinku presuđene stvari. No, ponašanje osiguratelja pokazuje da izmjena Zakona nije dovela do promjene svijesti nekih u osiguranju, koji očito nisu shvatili svrhu učinjene izmjene u Zakonu, a ta je: zaštititi interes korisnika leasinga kroz osi­gu­ra­teljno pokriće i kad je štetnik i kad je oštećena osoba.