Rizik provale u nenastanjenu kuću moguće je uključiti u osiguranje, a za uključenje toga rizika osiguratelj će vam zaračunati veću premiju. Osiguratelj prije osiguranja nije obvezan provjeravati u kakvom stanju je kuća


Naš čitatelj Nenad B. pita kako se može osigurati nenastanjena kuća: „Imam problem s osiguranjem X koje mi je osiguralo kuću i sad se dogodila provala u tu istu kuću, a oni se vade na policijski zapisnik u kome je navedeno da ja osobno nisam dolazio u Hrvatsku više od pola godine i da taj slučaj mogao dogoditi bilo kada u to vrijeme. A pitanje glas : osigurao sam kuću u Zagrebu, a imovina se nalazi u Dalmaciji i nitko nije provjerio kakva je ta kuća, koliko je vrijedna i da li je to uopće kuća!? I sada se vade, iako bi morali provjeriti u kakvom se stanju imovina nalazi i prema tomu napraviti policu...“.

U pitanju ustvari ima nekoliko podpitanja:

1. kako osigurati nenastanjenu kuću, i, pretpostavljamo, uključiti u osiguranje rizik provalne krađe;

2. mora li osiguratelj pregledati kuću koju uzima u osiguranje;

3. u konkretnom slučaju – ima li Nenad pravo na naknadu štete zbog provale?

Nenastanjenu kuću možete osigurati vrlo jednostavno: navest ćete osiguratelju u ponudi za osiguranje sve bitne činjenice vezane uz kuću, a među njima je svakako vrlo značajna i činjenica da li je kuća nastanjena ili nije. Važne činjenice ste obvezni navesti suglasno odredbi čl. 931. Zakona o obveznim odnosima koji kaže: „Ugovaratelj osiguranja dužan je prijaviti osiguratelju prilikom sklapanja ugovora o osiguranju sve okolnosti koje su značajne za ocjenu rizika, a koje su mu poznate ili mu nisu mogle ostati nepoznate“.

Rizik provale u nenastanjenu kuću moguće je uključiti u osiguranje, a za uključenje toga rizika osiguratelj će vam zaračunati veću premiju. Osiguratelj nije prije osiguranja obvezan provjeravati u kakvom stanju je kuća. Naime, ugovor o osiguranju je ugovor povjerenja između ugovornih stranaka, temeljem čega osiguratelj utemeljeno očekuje da ćete mu priopćiti sve činjenice koje su važne za ocjenu rizika. Načelo poštenja i savjesnosti traži da kažete potpuno i istinito činjenično stanje glede osigurane kuće. Ako biste prešutjeli neku činjenicu koja je bitna za ocjenu rizika, a da niste svjesni da je to osiguratelju bitno, odnosno, da niste namjerno dali netočnu informaciju, osiguratelj može po svom izboru, u roku od mjesec dana od dana saznanja za netočnost ili nepotpunost prijave izjaviti da raskida ugovor ili predložiti povećanje premije razmjerno povećanju rizika (st.1.čl.933. Zakona o obveznim odnosima).

U konkretnom slučaju, osiguratelj mora isplatiti osigurninu temeljem sklopljenog ugovora, ali, ako nije bio obaviješten o tome da je kuća nenastanjena, jer ga o tome nenamjerno Nenad B. nije obavijestio, osiguratelj će morati isplatiti smanjenu osigurninu u „razmjeru između stope plaćenih premija i premija koje je trebalo platiti prema stvarnom riziku (st.4. čl. 933. Zakona o obveznim odnosima). Naravno, Nenad B. mora dokazati da se provalna krađa stvarno dogodila i da se dogodila unutar osigurateljnog vremena pokrića.