Vlasnici trgovačkih društava sve češće koriste osiguranje od odgovornosti za štetu koju im mogu nanijeti direktori ili ostale osobe koje svojim djelovanjem mogu nanijeti štetu samom društvu


Nova gospodarska situacija, koju karakteriziraju duboka recesija, propadanje poduzeća, stečajevi zbog pogrešaka direktora i uprava, senzibilizirala je i odnose vlasnik-direktor trgovačkog društva kroz odnos direktor-trgovačko društvo.

Direktori se biraju na natječajima (naravno, mislim na privatni sektor), nakon temeljitog testiranja i dokazivanja stručnosti i sposobnosti upravljanja i vođenja trgovačkog društva. Korak dalje u pravcu razvoja i rješavanja toga problema je i želja vlasnika trgovačkog društva da se osiguraju od odgovornosti za štetu koju im mogu nanijeti direktori, odnosno predsjednici i članovi uprave, odnosno nadzornog odbora društva ili ostale osobe (npr. prokuristi) koje svojim djelovanjem mogu nanijeti štetu samom društvu.

Da je tako, pokazuje i naš čitatelj I.T., koji je dobio ponudu da bude predsjednik uprave manjeg trgovačkog društva. Među uvjetima koje mu vlasnik postavlja je i sklapanje ugovora o osiguranju od odgovornosti za štetu koju bi mogao nanijeti trgovačkom društvu čiji bi  predsjednik uprave mogao biti.

„Kakvo je to osiguranje i gdje se može sklopiti? Tko plaća premiju osiguranja i koliko ona iznosi?“, pita se I.T. 

Radi se o kod nas relativno novoj vrsti osiguranja rukovodećih profesionalaca (članova uprava, nadzornih odbora, prokurista, izvršnih direktora i sl.). To osiguranje, u svijetu poznato već gotovo stotinjak godina, došlo je na naše tržište sa strancima-članovima uprava i nadzornih odbora, koji su smatrali normalnim sklopiti osiguranje od odgovornosti za štetu koju bi mogli nanijeti svojom krivnjom društvu koje vode.

Naime, članovi uprava i nadzornih odbora, odnosno drugo rukovodeće osoblje mora voditi poslove trgovačkog društva pozornošću urednog i savjesnog gospodarstvenika. Za štetu nastalu kršenjem te obveze odgovaraju svojom imovinom. Da bi izbjegli eventualno umanjenje svoje imovine u slučaju odgovornosti, sklapaju ugovor o osiguranju od odgovornosti kod osiguravajućih društava koja se bave tim osiguranjem.

U Hrvatskoj se nekoliko društava, u domaćem i stranom vlasništvu, bavi poslom osiguranja od odgovornosti članova uprava i nadzornih odbora, odnosno drugih profesionalaca.

Premiju može platiti sam član uprave, član nadzornog odbora, prokurist itd., a može to učiniti i trgovačko društvo, koje se, u tom slučaju, javlja kao ugovaratelj i kao korisnik osiguranja, dok je član uprave, član nadzornog odbora, prokurist itd. tada osiguranik.

Iznos premije ovisi o vrsti djelatnosti i o osiguranom iznosu (svoti osiguranja) do kojega osiguratelj preuzima odgovornost.

Kako u Zakonu o obveznim odnosima nema podrobnijih pravila koja bi regulirala ovaj ugovor o osiguranju, sadržaj ugovora može se saznati jedino iz uvjeta osiguranja pojedinog osiguratelja. Oni su dosta različiti od osiguratelja do osiguratelja. No, za nadobudne, napomena: iz osigurateljnog pokrića su isključene štete koje  proizlaze ili se mogu pripisati stjecanju osobne koristi ili probitka ili primanju nagrade na koju se nema pravo, štete proizišle iz izvršenja kaznenog djela, nepoštenog ili prijevarnog čina, kao i namjere da se trgovačkom društvu nanese šteta. Dakle, radi se o osiguranju od odgovornosti poštenih rukovodećih osoba, a ne o osiguranju od neodgovornosti zlonamjernih.