04.11.2004.
Osiguranje od potresa
Neposredno iza zadnjeg potresa, čiji je epicentar bio u bližoj okolici Rijeke, bilo je dosta upita naših čitatelja o tome da li je moguće osigurati se od rizika potresa i pod kojim uvjetima. Naravno, prvobitno zanimanje slabi s protekom vremena. Sada se pak žale vlasnici zgrada i stanova koji imaju osiguranje, da im je osiguratelj odbio isplatiti i štetu nastalu u zadnjem potresu. Prema podacima naših osiguratelja u zadnjem potresu na području Rijeke bilo je oštećeno pedesetak objekata, od čega će vjerojatno tridesetak imati pravo na naknadu štete nastale u potresu odnosno zbog potresa.
Potres je, nažalost rizik koji je u ovim našim krajevima, posebno u priobalju, prema seizmološkim kartama i statističkim podacima, vrlo realan. Štete od potresa mogu biti katastrofalne, zbog čega taj rizik osiguratelji nerado uzimaju u pokriće. Odnosno, ukoliko ga i uzimaju - traže daljnje pokriće kroz razne vidove reosiguranja i suosiguranja, kako bi se rizik disperzirao na što više osiguratelja.
Danas se i u Hrvatskoj također može ugovoriti pokriće rizika potresa, i to kao dopunski rizik uz osiguranje od požara. To znači da u osnovnom paketu požarnih rizika (požar, oluja, udar groma itd.) rizik potresa nije automatski uključen. Njegovo pokriće mora se posebno ugovoriti i za taj rizik se mora platiti posebna premija. Naravno, bilo bi poželjno od budućeg osiguranika o ovome informira zastupnik osiguravajućeg društva. No, ako on to propusti, onaj tko želii osigurati i rizik potresa mora to posebno naglasiti.
Prema sadašnjim uvjetima osiguranja nije pokriven svaki rizik potresa. Pokriven je onaj potres koji prelazi određenu u ugovoru o osiguranju navedenu jačinu prema uobičajenim ljestvicama po kojima se mjeri (granica od 5 stupnjeva po Merkalijevoj skali računanja jačine na mjestu oštećenja).
Bilo je i pitanja zašto se postavlja tako visoka granica za osigurateljno pokriće. Jedan od razloga svakako je i potreba da se eliminiraju sumnjiva oštećenja. Naime, kao što je poznato, potres oštećuje prvenstveno starija zdanja, na kojima je ponekad teško razlikovati podrijetlo oštećenja - pucanje, pukotine i sl., koja mogu biti posljedica potresa ali isto tako i posljedica starosti ili neodržavanja. Kod zadnjeg potresa uočena je želja vlasnika zgrada da i neka oštećenja nastala zbog mnogobrojnih cestovnih i inih radova i miniranja prikažu kao posljedicu oštećenja od potresa. Kad bi, dakle, granica jačine bila spuštena to bi neminovno dovelo do mnogobrojnih sporova između osiguratelja i osiguranika.
Konačno, nije nevažno ni pitanje koliko iznosi premija osiguranja rizika potresa? Prema tarifi našeg najvećeg osiguratelja ta premija iznosi 20% od požarne premije za osigurani objekat. A na upit o tome kako bi naš osiguratelj isplatio odštete u slučaju većeg potresa, podsjećamo da je rizik osiguranja od posljedica potresa reosiguran kod eminentnih reosiguratelja u inozemstvu i da je samopridržaj našeg osiguratelja, koji ugovora i pokriva taj rizik, doista sveden na vrlo mali dio nastalih šteta, tako da je sigurnost u izvršenje osigurateljevih obveza i dobivanje osigurnine za osiguranika doista potpuna.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura