Danas se sve može osigurati, pa i staklene stijene bilo koje vrste. Balkonska staklena stijena može se osigurati u okviru osiguranja kućanstva kod svih naših osiguratelja.


U modernim stanovima sta­klene površine, prozori, vrata i razne staklene pregrade, vrlo su često ugrađivane, kako bi ambijent bio ljepši, svjetliji, prozirniji… Naravno da su takve po­vršine i najizloženije oštećenji­ma i uništenjima, a njihovo po­pravljanje ili zamjena nakon razbijanja prilično skupo. Zbog toga se naš čitatelj R.E. pita:
“Imam stan u zgradi s četiri stana, u neposrednoj blizini no­gometnog igrališta na kojem se igraju utakmice HNL-a, htio bih osigurati predmete svoga stana kod osiguratelja X kod kojega već imam osiguran automobil, a ka­ko imam velika staklena bal­kon­ska vrata, koja sam naknadno sam ugradio, a balkon je na prvom katu i lako dostupan raz­bijanju, pogotovo nakon utakmica, interesira me da li se to može učiniti i da li je rizik raz­bijanja od strane huligana, na­vijača i sličnih, pokriven takvim osiguranjem…?”

Naravno, danas se sve može osigurati, pa i staklene stijene bi­lo koje vrste. Balkonska staklena stijena može se osigurati u okviru osiguranja kućanstva kod svih naših osiguratelja. Ug­lavnom se rizik razbijanja ili oštećenja staklenih površina (osiguratelji ga nazivaju: rizik loma stakla) osigurava kao do­punski rizik, s točno opisanim staklenim površinama, i na od­ređenu (ugovorenu) ili stvarnu vrijednost. U Uvjetima za osiguranje kućanstva osiguratelja X, s kojim naš čitatelj ima namjeru sklopiti ugovor o osiguranju ku­ćanstva, stoji: “Osiguratelj je u obvezi naknaditi štetu u slučaju uništenja ili oštećenja ugra­đe­nih stakala u prozorima i vratima stana, te staklenih pregradnih stijena u osiguranom stanu zbog bilo kojeg rizika kojem su izložena.” Kao što vidimo, ovim osiguranjem se osigurava lom staklene površine, bez obzira koji je uzrok loma. Dakle, i raz­bijanje kamenom ili nečim dru­gim od strane huligana i sl., pokriven je rizik. 

U slučaju štetnog događaja osiguratelj “naknađuje i troš­ko­ve skidanja i ponovnog namještanja predmeta koji smetaju pos­tavljanju novog stakla (npr. zaštitne rešetke, zaštitne šipke, zaklon od sunca i sl.)”. Uz to, pokriva i troškove prijevoza stakla, ali su ti troškovi limitirani do iznos od 20%od štete (a u štetu spada vrijednost stakla i troškovi zamjene i namještanja novoga stakla). Amortizacija uništenog stakla ne uzima se u obzir. Eventualna poboljšanja koja osiguranik učini u odnosu na staru staklenu površinu ne pokrivaju se osiguranjem. Kao što vidimo radi se o vrlo jednostavnom i razumljivom osigura­nju, koje pokriva sve rizike zbog kojih bi staklene površine mog­le biti oštećene ili uništene.