24.12.2014.
Osiguratelj je dužan izdati potvrdu odštetnim zahtjevima
Naš čitatelj Z. T., nezadovoljan dosadašnjim osigurateljem, želi sklopiti osiguranje od automobilske odgovornosti kod drugog osiguratelja. Stupio je u kontakt sa zastupnikom tog drugog osiguratelja, koji mu je - radi priznavanja bonusa kojega je ostvario kod bivšeg osiguratelja - zatražio potvrdu o dosadašnjim štetama.
„No, kad sam zatražio potvrdu od bivšeg osiguratelja, kod kojega sam bio osiguran prošlih petnaest godina, njihov zastupnik mi je odbio dati potvrdu, jer da oni nemaju podatke o štetama za tako dugo razdoblje… Osjetio sam da je to pokušaj da me odvrati od prelaska kod drugog osiguratelja…“
Prema odredi članka 22. st. 8. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu, osiguratelj je dužan „...na zahtjev svog osiguranika izdati potvrdu o eventualno postavljenim odštetnim zahtjevima trećih osoba na temelju osiguranja od automobilske odgovornosti osiguranika.” Nadalje, u st. 9. Istoga članka određuje se da „Potvrda…mora pokrivati razdoblje od najmanje posljednjih pet godina postojanja osigurateljnog pokrića, a društvo za osiguranje dužno ju je izdati u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva”.
Ove odredbe Zakona unesene su u hrvatsko zakonodavstvo tijekom prilagodbe europskim direktivama o obveznom osiguranju od automobilske odgovornosti. Cilj odredbi jeste poboljšati položaj osiguranika koji žele promijeniti osiguratelja osiguravši im dokaz o dotadašnjem povijesnom stanju njihovog obveznog osiguranja, točnije, o njihovoj rizičnosti, kako bi kod drugog osiguratelja mogli ostvariti bonus, ako nisu imali šteta u razdoblju osiguranja kod prethodnog osiguratelja.
Osiguratelj koji ne izda potvrdu o eventualno postavljenim odštetnim zahtjevima trećih osoba na temelju osiguranja od automobilske odgovornosti u roku, odnosno za razdoblje od posljednjih pet godina, čini prekršaj za koji je određena novčana kazna u iznosu od 1.000 do 5.000 kuna (čl. 63. St.1.t.2. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu), a prekršaj čini i odgovorna osoba takvog osiguratelja, kojemu je zaprijećena novčana kazna od 500 do 1.000 kuna (st.2. čl. 63. Istoga Zakona). Prema tome, savjet Z. T.: ne komunicirati sa zastupnikom, pismeno zatražiti od osiguratelja izdavanje potvrde, a ako istu ne izda u roku od 15 dana, podnijeti prijavu nadzornom tijelu - HANFI.
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene