03.09.2014.
Osigurnina umjesto poplavljenima - Državi
Nakon katastrofalnih poplava na području Vukovarsko-srijemske županije utvrđeno je da je vrlo mali broj (postotak) vlasnika kuća za stanovanje, gospodarskih zgrada i ostaloga, imao sklopljen ugovor o osiguranju štete uzrokovane rizikom poplave. Zbog toga su (s pravom) kritizirani i osiguratelji: prigovarala im se pasivnost u nuđenju osiguranja za rizik poplave. No, sada je i Država odlučila „rekvirirati“ osigurninu onim stradalnicima koji su imali sklopljen ugovor o osiguranju i koji su s pravom očekivali da će im osiguratelj isplatiti ugovorenu osigurninu za pretrpljenu štetu.
Očekivali su uz to i pomoć Države u istom iznosu na koji imaju pravo i ostali stradali. Pomoć Države plus osigurnina - ljudi bi riješili svoj problem popravka ili obnove oštećenih (osiguranih) objekata. Međutim, Država se izjasnila protiv.
18.6.2014., naravno po žurnom postupku, izglasan je u Saboru Zakon o saniranju posljedica katastrofe na području Vukovarsko-srijemske županije, koji je objavljen u Narodnim novinama br. 77/14, od 26.6. 2014., a stupio je na snagu već 27.6.2014. U čl. 19. toga Zakona stoji: „Obnova zgrada provodi se sredstvima državnog proračuna prikupljenim od naknada za…, od premija osiguranja tih zgrada…“, te u st. 2. „Vlasnik zgrade koja je osigurana, a koja se obnavlja na temelju ovoga Zakona, dužan je pravo na premiju osiguranja za oštećenja ili uništenja te zgrade prenijeti u korist državnog proračuna do donošenja odluke o obnovi”. Ako tako ne postupi „…ne može koristiti organiziranu obnovu putem ovoga Zakona“.
Na stranu to što pisac ovoga Zakona pokazuje potpuno neznanje kad je u pitanju osiguranje (jer „premija“ koju spominje jeste iznos koji je ugovaratelj osiguranja platio osiguratelju, a nije nikakva potpora koju je Država dala nekome), pa je pod „premijom” vjerojatno mislio na osigurninu, koju osiguratelj mora platiti s naslova ugovora o osiguranju osiguraniku koji je pretrpio štetu, spomenuta odredba znači da Država konfiscira osigurninu, ucjenjuje građane koji su bili osigurani, zabranjuje im obnovu zgrada po tom Zakonu samo zato što su bili osigurani, stavlja u neravnopravan položaj oštećene, jer svi su oni pretrpjeli štetu i pomoć Države im se daje iz proračuna, kojega pune svi porezni obveznici. Dakle, velika je vjerojatnost da je takva odredba protuustavna.
Čim su oni koji su imali osiguranje zaslužili diskriminatoran odnos prema njima? Ovakva zakonska odredba ima još jednu negativnu poruku: čemu plaćati osiguranje, nemojte se brinuti sami za svoju imovinu, jer ako se nešto dogodi - štetu će vam naknaditi Država! Takva poruka je suprotna zdravom razumu i svemu onome što se inače promovira kad se potiče privatna inicijativa i kad se prebacuje briga za sebe i svoju imovinu na vlasnika imovine.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez