• Na domaćem tržištu hrvatska kuna je nastavila jačati. Vrlo dobra ponuda deviza od strane bankarskog sektora, uz nešto slabiju potražnju za istima od strane korporativnog sektora, rezultirala je padom eura ispod tečaja 7,30


Pad vrijednosti američkog dolara nastavljen je i tijekom prošlog tjedna. Rast vrijednosti burzovnih i robnih indeksa uz veliku dozu optimizma u oporavak svjetske ekonomije, bili su dovoljan razlog da investitori krenu u rasprodaju „zelene“ valute. Američki dolar je u odnosu na euro pao do 1,4780, odnosno za kunu na 4,93 – prvi puta nakon gotovo godinu dana dolar vrijedi manje od 5 kuna.

Američka industrijska proizvodnja je tijekom kolovoza porasla, što predstavlja drugi uzastopni mjesec da industrijska proizvodnja najveće svjetske ekonomije raste. Na mjesečnoj razini proizvodnja je povećana za 0,8 posto, zbog čega su burzovni indeksi dobili dodatan vjetar u leđa. Nakon četiri kvartala pada, analitičari su povećali svoja očekivanja glede rasta BDP-a za tekući kvartal, s prvotnih 2,4 na 3,0 posto. Indeks potrošačkih cijena u SAD-u je tijekom kolovoza porastao za 0,4 posto, najviše zbog rasta cijene goriva koje je poskupilo za 9,1 posto.

Na godišnjoj razini potrošačke cijene (inflacija) bilježi pad od 1,5 posto. Kako je iskorištenost kapacitete u SAD-u trenutno oko 69 posto, što je znatno niže od višegodišnjeg prosjeka koji iznosi 81 posto, inflacija za sada ne bi trebala biti glavni problem FED-a. Na skoroj sjednici FED-a najvjerojatnije će se raspravljati o načinu na koji će banka povući novčanu masu koju su plasirali u sustav za vrijeme financijske krize.

Na domaćem tržištu hrvatska kuna je nastavila jačati. Vrlo dobra ponuda deviza od strane bankarskog sektora, uz nešto slabiju potražnju za istima od strane korporativnog sektora, rezultirala je padom eura ispod tečaja 7,30. Na prošlotjednoj aukciji trezorskih zapisa Ministarstva financija, banke su upisale 60 milijuna eura valutnih jednogodišnjih „trezoraca“ uz prinos od 7,20 posto i 285 milijuna kuna kunskih, uz prinos od 7,80 posto. Hrvatska narodna banka je na obratnoj repo aukciji plasirala bankama 2,1 milijardu kuna.