Kod anemija koje dovode do smanjenja osnovne funkcije kvalitetnog metabolizma, cijeli organizam radi lošije

 

 

Znam, mnogi od Vas će reći da je dosta više o anemijama, sve znamo, treba samo popiti lijekove i sve je gotovo. To bi bilo posve točno, ali - postoji samo jedan ali - broj anemija uz sve ovo naše znanje i dalje raste.

 

Zašto?  Iskreno rečeno, mislim da pravog odgovora zaista i nema. Jedan od njih je da olako shvaćamo ovo stanje organizma, dodajmo popratne rezultate novog načina života, pa još i način prehrane, opće okruženje, mentalno stanje, nedovoljno odmora, a da o općem stanju zadovoljstva i ne govorimo. Da, ovo sve važi i za druge bolesti, ali danas govorimo o anemijama koje su pratilac suvremenog života.

O anemijama smo već pisali, ali mislim da je potrebno da se tom problemu vraćamo i ponavljamo osnovne postulate.

Ponovimo još jednom osnovne posljedice anemije, a to je nedostatak potencijala prijenosa kisika do stanice i ugljik dioksida od stanice do pluća.

U ovom članku bih želio da shvatimo, a po mogućnosti i prihvatimo, neka osnovna pravila kada je u pitanju anemija.

Prvo treba posvetiti pozornost nekim osnovnim simptomima koji su rezultat anemije.

Treba reći i to da, osim kod teških povreda, kada dolazi do brzog gubitka krvi, anemije nastaju postepeno i do određene granice organizam se navikne na stanje anemije i pacijent ne osjeća posljedice.

No, kada pogledamo pacijenta i vidimo blijedu kožu i vidljive sluznice, treba pomisliti na moguću anemiju. I kod mlađih, a posebno kod starijih, prisutno je stanje smanjene kondicije (to treba razlikovati kod pacijenata koji su u kratko vrijeme dobili na težini ili kod onih koji se malo kreću).

Pored toga, javlja se lupanje i ubrzani rad srca i kod manjeg tjelesnog napora. To je kompenzacijski mehanizam koji isto tako ima svoje granice, da bi se ubrzanim radom srca povećala količina protoka krvi i da bi se izmjena plinova barem malo popravila.

Kod anemija koje dovode do smanjenja osnovne funkcije kvalitetnog metabolizma, cijeli organizam radi lošije, a moguće posljedice su i na mentalnoj osnovi.

Kada vidimo ovakve probleme kod pacijenta, te promjene treba što je prije objasniti, a to znači utvrditi pravi uzrok nastalih problema.

To ćemo najbolje riješiti odlaskom kod liječnika.

Srećom, kod ovog problema relativno jednostavno se može utvrditi anemija i to osnovnim laboratorijskim nalazima. Treba uzeti kompletnu krvnu sliku i razinu željeza u krvi. Nakon toga se određuju ostale laboratorijske i dijagnostičke metode koje će dovesti do pravog  uzroka anemije, a samim time i pravilnog liječenja. Molim vas da sami ne određujete dijagnozu, a posebice način liječenja!

Nakon pronalaska uzroka anemije, terapiju treba uzimati redovito, a u suradnji s liječnikom mogu se u terapiju uvesti i metode koje su poznate u prirodnoj medicini.

Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na[email protected]