Iz Pravilnika o vezanim obrtima i načinu izdavanja povlastica proizlazi da osoba koja ima zanimanje slastičar može otvoriti obrt-slastičarnicu u kojoj se priprema i uslužuje sladoled, dok za otvaranje obrta-slastičarnice u kojoj se pripremaju i uslužuju slastice,
osim navedenog zanimanja slastičar, ta osoba treba imati i položeni majstorski ispit.
Za otvaranje obrta tipa zdravljaci ili zalogajnice nije potrebno imati navedeno niti neko drugo ugostiteljsko zanimanje, već je dovoljno imati samo ispit o stručnoj osposobljenosti – priprematelj jednostavnih jela i pića, što vrijedi i za otvaranje slastičarnice
u kojoj se samo uslužuju slastice. Vezano za mogućnost novčane potpore od burze - zavoda za zapošljavanje odgovaramo da to ovisi o Vašem statusu vezanu za evidenciju u tom zavodu te se o tome kod istog možete izravno informirati.
Otvaranje ugostiteljskog obrta

Ističemo kako su ovi savjeti samo informativne prirode, ograničeni načinom komunikacije, kao i prostorom koji nam je na raspolaganju za pružanje odgovora.
Neka od pitanja koja zaprimamo su posve konkretna, dok su druga općenita i paušalna, no i u jednom i u drugom slučaju nemoguće je u jednom odgovoru iscrpiti sve mogućnosti koje zakon i ostali propisi pružaju, osobito jer nemamo uvid u konkretnu dokumentaciju kojom podnositelji pitanja raspolažu. Za konkretne savjete koji će utjecati na Vaše odluke, predlažemo da se obratite izravno odvjetniku po svom izboru, pravniku, nadležnoj instituciji, sindikalnom pravniku ili sl.
Neki od odgovora u ovoj rubrici dani su još prije nekoliko godina, stoga postoji mogućnost da više nisu aktualni, s obzirom na izmjene zakona ili sudske prakse.
RI-TELEFAX d.o.o., Rijeka ne snosi posljedice za eventualne odluke korisnika koje bi slijedile iz upotrebe pravnih i drugih savjeta izloženih na burza.com.hr .
Izdvojeni članci
Radio sam kod bosanskog poslodavca u Njemačkoj u periodu od 23.05.1992. - 30.04.1993. s prijavom u BiH. Poslodavac mi nije uručio ugovor o prekidu radnog odnosa niti je zaključio staž u BiH. Firma se raspala još dok sam boravio u Njemačkoj. Sada pokušavam ostvariti mirovinu u BiH, ali mi ne žele dalje rješavati moj zahtjev dok se taj staž ne zatvori ili da dostavim dokaze da sam bio zaposlen u tom periodu. Ja ne posjedujem takve dokaze. Mogu li se odreći tog staža? Kakva je praksa u Hrvatskoj?
Osoba je psihički bolesnik koji je pušten da se brani sa slobode. Tužiteljica (privatna osoba) je o tome obaviještena rješenjem suda (ima na to pravo po zakonu), ali je uz rješenje dobila i podatke o njegovoj psihijatrijskoj dijagnozi, njegovom psihičkom profilu i statusu. Postoji li zakon kojim je sud ovlašten privatnim licima odavati takve podatke?
Osuđenoj osobi je osim kazne zatvora određeno i plaćanje svih troškova u postupku. S obzirom da je osoba dugotrajno nezaposlena, nema primanja i nema imovine, postoji li mogućnost da se oslobodi plaćanja i na koji način?