• Investitori su za upis kunskih trezorskih zapisa ponudili 4,9 milijardi kuna, dok je za upis „valutnih“ trezorskih zapisa ponuda investitora iznosila 51 milijun eura. Ministarstvo financija je odlučilo upisati milijardu kuna, te 20 milijuna eura uz znatno niže prinose nego na posljednjoj aukciji

Nakon dugo vremena, Ministarstvo financija Hrvatske je odlučilo održati aukciju trezorskih zapisa. Kako je bankarski sektor izuzetno likvidan, interes za kupnju trezorskih zapisa je bio popriličan. Investitori su za upis kunskih trezorskih zapisa ponudili 4,9 milijardi kuna, dok je za upis „valutnih“ trezorskih zapisa ponuda investitora iznosila 51 milijun eura.

Ministarstvo financija je odlučilo upisati milijardu kuna, te 20 milijuna eura uz znatno niže prinose nego na posljednjoj aukciji. Prinos na godišnji kunski trezorski zapis iznosi 4 posto (pad s 5,99 posto); prinos na tromjesečni trezorski zapis iznosi 2,48 posto (4,70 posto), a na polugodišnji 3,45 posto (5,20 posto). Valutni trezorac je ostvario prinos od 3,95 posto (pad s 4,50 posto). Tečaj eura i kune se tijekom prošlog tjedna kretao unutar raspona od 7,30 do 7,32, uz nešto veću aktivnost na tržištu.

Na svjetskom deviznom tržištu rasprodaja eura traje i dalje. Bojazan ulagača oko izbijanja dužničke krize u euro zoni negativno utječe na zajedničku europsku valutu. Nakon Grčke, pod lupom investitora se našao Portugal, mada ni Španjolska nije bila pošteđena u pričama oko prevelikog deficita. Euro je u odnosu na dolar pao na najnižu cijenu u posljednjih sedam mjeseci – 1,360, odnosno dolar je ojačao na kunu do 5,36. Nisu samo fiskalni problemi bili uteg euru.

Iz SAD-a je objavljeno nekoliko boljih gospodarskih pokazatelja, zbog kojih su investitori sve više uvjereni kako će FED uskoro početi s restriktivnijom monetarnom politikom. Krajem tjedna je bio objavljen podatak o zaposlenosti u SAD-u. Broj nezaposlenih je neznatno povećan, uz pad stope nezaposlenosti na 9,7 posto, što je najniža razina u posljednjih pet mjeseci.  Slabljenje eura u odnosu na švicarski franak je zadnja stvar koju trenutno želi Središnja banka Švicarske (SNB). Franak je u odnosu na euro ojačao do 1,4650 (na kunu 4,99), najviši tečaj od ožujka prošle godine zbog čega je SNB intervenirala na deviznom tržištu. Nakon intervencije tečaj se stabilizirao oko 1,47.